Jak dbać o posadzkę?

Aby posadzka była zawsze w dobrym stanie – była trwała i dobrze prezentowała się pod względem wizualnym, należy dbać o jej odpowiednią pielęgnację i konserwację.

Obecnie wszelkie nowinki techniczne i różne metody czyszczenia posadzek sprawiają, że są one łatwe w czyszczeniu, a przy odrobinie staranności i uwagi zapewniają im dobry wygląd i dłuższą żywotność. Szybkie i regularne czyszczenie posadzek gwarantuje ich długoletnią żywotność. Poza tym jeśli mycie odbywa się przynajmniej raz w tygodniu, to później nie ma problemu z czyszczeniem. Posadzka cały czas dobrze się prezentuje i nie wymaga specjalnych metod czyszczenia przy użyciu silnych detergentów. Posadzki należy czyścić miękką szczotką lub odkurzaczem. Dobrze jest także regularnie myć je wodą i neutralnymi, tj. niezbyt silnymi środkami chemicznymi. Bardzo dużo zależy od tego, z jakiego materiału posadzka jest wykonana. Inaczej czyści się laminat, a inaczej drewniany parkiet. Aby drewniana podłoga wyglądała dobrze, wystarczy ją regularnie zamiatać i polerować. Podczas mycia podłogi wykonanej z drewna, należy pamiętać, by nie myć jej dużą ilością wody. Wystarczy wilgotna szmatka, ewentualnie namoczona niewielką ilością płynu do mycia podłóg z drewna.

Kilka pomocnych wskazówek dotyczących pielęgnacji, w tym polerowania posadzek:

  1. Użyj wycieraczki przy wejściu, aby zapobiec przedostawaniu się brudu do domu, mieszkania.
  2. Nakładkami filcowymi warto ochronić nogi krzeseł, stołu i pozostałych mebli w celu zapobieganiu wgnieceniom i zadrapaniom podłogi.
  3. Podczas przemeblowania pokoju, należy pamiętać, by ciężkie meble podnosić, a nie ciągnąć po podłodze.
  4. Środek czyszczący nie powinien być rozpylany bezpośrednio na podłogę, w niewielkiej odległości. Najlepiej rozpylić go na szmatce, a następnie przystąpić do polerowania posadzki.
  5. Nie należy używać silnych środków chemicznych do polerowania posadzek ani wosku.

Zatem jakich środków, preparatów używać do czyszczenia posadzek? Zaleca się unikanie częstego mycia, zwłaszcza przy użyciu nieodpowiednich detergentów. Zbyt silne preparaty, takie jak amoniak, wybielacze, detergenty na bazie kwasu solnego, mogą powodować ścieranie się powierzchni posadzki.