Ogrzewanie do łazienki – co warto wiedzieć i jak właściwie dobrać urządzenie grzewcze?

Ogrzewanie do łazienki – co warto wiedzieć i jak właściwie dobrać urządzenie grzewcze

W ciepłej łazience wychodzenie z wanny bądź spod prysznica jest w pełni komfortowe. Nie marzniemy, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, a nawet możemy sobie pozwolić na stąpanie boso po podłodze. Aby jednak tak było, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego systemu grzewczego. W jaki sposób należy dobierać ogrzewanie do łazienki? Jak dostosować poszczególne parametry do potrzeb tego pomieszczenia i co najbardziej się opłaca? Podpowiadamy!

Temperatura w łazience – wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że w łazience powinna panować wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach. Optymalne parametry to 24-25 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze możemy komfortowo korzystać z łazienki, wykonywać czynności pielęgnacyjnie, brać prysznic czy kąpiel. Temperaturę na tym poziomie są w stanie zagwarantować nam różne systemy i urządzenia grzewcze. Na które z nich warto postawić?

Grzejniki drabinkowe na ścianach – nie tylko estetyczne

Ze względu na estetykę i możliwość zmieszczenia zarówno w przestronnych, jak i bardzo małych łazienkach, wciąż chętnie są wybierane grzejniki drabinkowe. Tego typu modele można znaleźć np. na stronie https://econovli.pl/. Popularne „drabinki” wyróżniają się jednak nie tylko ciekawymi walorami wizualnymi.

Przede wszystkim są one bardzo praktyczne. Konstrukcja drabinkowa sprawia, że nadają się do suszenia ręczników lub drobnych elementów garderoby. Ta funkcja jest szczególnie pożądana w małych mieszkaniach czy skromnych kawalerkach, w których trudno wygospodarować miejsce na obszerną suszarkę.

Ogrzewanie podłogowe – aby boso stąpać po podłodze

Użytkownicy doceniają także systemy ogrzewania podłogowego. Stosowane do ich stworzenia kable, maty czy folie grzewcze umieszczane są pod podłogą. Dzięki temu wszystkie ściany pozostają wolne, co sprzyja tworzeniu nawet wyszukanych aranżacji. Co najważniejsze jednak, ciepła podłoga pozwala na chodzenie po niej boso, bez ryzyka zaziębienia.

Ponadto ciepło rozprowadzane jest równomiernie po całej łazience, a także w sposób najbardziej efektywny i korzystny dla domowników – najcieplej jest bowiem przy stopach, a najniższa temperatura panuje przy samym suficie.

Promienniki podczerwieni – dla alergików

Podczas gdy ogrzewanie konwekcyjne, niestety, powoduje wzbijanie się kurzu, unoszenie go ku górze i osiadanie na wszystkich powierzchniach, w przypadku zastosowania promienników podczerwieni można tego uniknąć. Ciepło jest bowiem uzyskiwane za pomocą promieni podczerwonych, które zostają pochłonięte przez wszystkie powierzchnie i elementy wyposażenia, a następnie oddane do wnętrza w postaci ciepła. Nie występuje zatem zjawisko cyrkulacji powietrza, a to świetna wiadomość dla alergików czy astmatyków, u których objawy chorób nasilają się, gdy w powietrzu krąży kurz.

Ogrzewanie wodne, elektryczne czy hybrydowe?

W przypadku ogrzewania ściennego można się zdecydować na typ wodny, wodno-elektryczny bądź elektryczny. Jeśli zaś chodzi o ogrzewanie podłogowe, dostępne są dwa rodzaje: wodne oraz elektryczne. Które rozwiązanie będzie lepsze? To zależy od potrzeb domowników, a także dostępnych możliwości.

Ogrzewanie wodne oznacza, że ciepło będzie uzyskiwane tylko w sezonie zimowym. Wodno-elektryczne pozwala dodatkowo na ogrzanie łazienki bądź wysuszenie prania poza sezonem grzewczym. Elektryczne – działa przez cały rok. Pamiętać należy jednak, że elektryczne grzejniki ścienne nadają się praktycznie tylko jako suszarka, ponieważ oferują zbyt małą moc, aby ogrzać całą łazienkę. Warto zatem potraktować je jako dodatkowy system grzewczy. Z kolei elektryczne ogrzewanie podłogowe gwarantuje ciepłą łazienką o dowolnej porze, ale nie jest ono w stanie zaoferować ciepłej wody, więc również wybierane jest zwykle jako kolejne źródło ciepła.

Na koniec pamiętajmy o tym, aby właściwie dopasować moc wybranego systemu czy urządzenia grzewczego. Pamiętając o tym, że większa łazienka to większe potrzeby, a wyższej mocy potrzeba również wtedy, gdy na grzejniku będą suszone np. ręczniki. Czas wybrać grzejnik!