Mini AC – czy warto je kupić?

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które warto mieć z uwagi na możliwość uzyskania odszkodowania za utratę, zniszczenie, uszkodzenie lub kradzież pojazdu. Dostępne są różne pakiety tego ubezpieczenia – w tym wersja mini.

Mini AC – czym różni się od pełnego autocasco?

Mini AC jest produktem ubezpieczeniowym o konstrukcji podobnej do standardowego autocasco. Różnica pomiędzy nimi odnosi się do zakresu ochrony. O ile pełne AC zapewnia szeroką ochronę, o tyle w przypadku mini AC jest ona mocno okrojona. Zazwyczaj w rachubę wchodzą tu jedynie całkowitą utratę pojazdu w wyniku jego kradzieży lub zniszczenia w klęsce żywiołowej czy w pożarze, niemniej zasady działania ubezpieczenia określają Ogólne Warunki Ubezpieczenia przypisane do konkretnej polisy. Celem mini AC jest zapewnienie kierowcy ochrony w razie losowych zdarzeń, których skutki najbardziej uderzają po kieszeni. Mini AC jest najczęściej sprzedawane w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Mini AC – plusy i minusy

Mini AC można znaleźć w ofercie PZU i wielu innych ubezpieczycieli. Zdecydowanie największą zaletą tego produktu jest bardzo atrakcyjna cena – dużo niższa niż cena pełnego autocasco. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe przeważnie nie wymagają udziału własnego w szkodzie oraz nie robią problemów z objęciem ochroną nawet kilkunastoletniego auta. Medal ma jednak drugą stronę – głównie w postaci ograniczonego zakresu ochrony. Przykładowo drobne stłuczki to nie są sytuacje, w których zadziała omawiane ubezpieczenie. Poraj to przykład miejscowości, gdzie w tym obszarze jest wiele interesujących propozycji dla kierowców, ale trzeba brać poprawkę również na brak nabywania zniżek z AC w większości towarzystw oraz to, że ochrona obowiązuje przeważnie tylko na terenie Polski.

Mini AC – dla kogo?

Mini AC jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które jeżdżą starszymi samochodami lub z przyczyn finansowych nie mogą pozwolić sobie na zakup pełnego autocasco – nie jest to tanie ubezpieczenie. Mini AC sprawdzi się też w sytuacji, gdy ktoś nie ma jeszcze prawa do zniżek na AC, przez co pełna składka byłaby bardzo wysoka. Mini AC często wybierają także kierowcy często pozostawiający samochody w niestrzeżonym miejscu, co zwiększa ryzyko uszkodzenia lub kradzieży.

Mini AC – jak wybrać polisę?

Podstawę wyboru mini AC stanowi porównanie ofert, w czym bardzo pomocne są specjalne kalkulatory polis online. Należy mieć przy tym na uwadze głównie zakres ubezpieczenia oraz zakres terytorialny i maksymalny wiek samochodu.