Salon z aneksem kuchennym – jak zaplanować i urządzić

Kuchnia-salon jest zasadniczo studiem. Dojrzałość pomieszczeń łączących funkcje rekreacyjne z miejscem do gotowania przyszła do naszego kraju z Ameryki. Ale na rosyjskiej ziemi trend ten nabrał specjalnych cech. Jeśli w Stanach Zjednoczonych prawie nic nie jest przygotowywane w domu, mamy ten codzienny proces, który pozostawia ślad w życiu w kuchni w połączeniu z salonem.

Zapach pary i jedzenia przenikają wszędzie, mocząc tapicerowane meble, zasłony, poduszki i inne przedmioty w połowie salonu. Możliwe jest zrekompensowanie tej wady przez zainstalowanie mocnej nasadki, ale tylko częściowo. Hałas dobiegający z  noży, patelni, ryczących lodówek i innych urządzeń gospodarstwa domowego może przeszkadzać tym, którzy zajmują się swoimi sprawami w salonie.

Kolejny problem – kuchnia i jadalnia to źródło odpadów, które nieuchronnie powstają podczas gotowania, lunchu i kolacji w salonie kuchennym. W przypadku okruchów, czyszczenia i innych „elementów życia” nie są usuwane w pomieszczeniu, czyszczenie należy wykonywać bardzo często.

Niemniej jednak przestrzeń z jadalnią i kuchnią ma swoje zalety.

  • Obszar salonu i kuchni wydaje się wizualnie większy, jeśli między nimi nie ma ściany. Jest to szczególnie widoczne, jeśli powierzchnia pokoju jest niewielka.
  • Kuchnia „niezablokowana w czterech ścianach” pozwala łatwo umieścić wszystkie niezbędne urządzenia i meble w dogodnych miejscach.
  • Połączony pokój pozwala na przyjęcie gości z wielką wygodą. Gospodyni łatwiej jest śledzić dzieci, gdy w warunkach ekonomicznych widzi na oczach bawiące się w pokoju potomstwo. Ma również możliwość komunikowania się z dorosłymi krewnymi bez przerywania pracy.
  • Duży pokój pozwala zapewnić wystarczająco dużo miejsca na jadalnię, w której wszyscy członkowie rodziny mogą się łatwo zgromadzić.
  • Kuchnia-salon wygląda modnie. Design w prywatnym domu pomaga uczynić go bardzo atrakcyjnym i wygodnym w stylu, który pasuje do materiału, z którego wykonany jest cały budynek, na przykład z drewna, cegły i tak dalej.

Idealnie byłoby, gdyby projekt kuchni z salonem przewidywał, zanim cały dom zostanie zbudowany. Następnie możliwe będzie sprawienie, aby wentylacja była odpowiednia do rozłożenia obciążenia na konstrukcje wsporcze w celu zapewnienia wymaganej liczby okien w pomieszczeniu o połączonych funkcjach. Możesz zaplanować salon z kuchnią w kilku wersjach. Najprostszą rzeczą jest umieszczenie szafki kuchennej po jednej stronie pokoju, a stołu i mebli tapicerowanych po drugiej. I wygodnie jest również podzielić przestrzeń na strefy funkcjonalne za pomocą baru, wyspy kuchennej lub półwyspu.

Układ zależy od konfiguracji i powierzchni pomieszczenia. Dziesięć do piętnastu metrów lepiej jest ustawić meble wzdłuż ścian, aby środek pozostawał czysty. Ta opcja jest odpowiednia, na przykład, w wiejskim domu, który nie twierdzi, że jest wewnętrznym zachwytem. Na większym obszarze można rozdzielić meble na osobne „obszary”: w jednym miejscu można zorganizować ciche miejsce odpoczynku z telewizorem lub kominkiem jako drugim elementem – w jadalni z długim lub okrągłym stołem w trzecim – kuchnią. W środkowej wersji roli stołu do jadalni można wykonać pasek.

Dodatkową techniką podziału na strefy jest zastosowanie łuków lub belek, ekranów, przesuwnych paneli, separacji kolorów, zastosowanie różnych materiałów do dekoracji, wykorzystanie podium i stworzenie wielopoziomowego sufitu. Łuk lub belka podświetli izolację kuchni, szczególnie jeśli znajduje się w niszy. Ekrany są bardzo często dekoracyjne. Ich szerokość jest dwa do trzech razy większa niż szerokość całej przestrzeni. Jeśli powiększysz, poruszanie się między salonem a kuchnią będzie niewygodne. Ekrany najczęściej są bambusowe, drewniane lub plastikowe. Bardziej solidna konstrukcja może służyć jako miejsce do przechowywania przyborów kuchennych lub wbudowanego elektrycznego kominka.

Podłogi w kuchni i salonie, nawet ze względów praktycznych, powinny być używane inaczej, nie wspominając o tym, że przy pomocy wytyczenia terytorium. Dobrej jakości płytki i linoleum, które są odporne na obciążenia mechaniczne i łatwe do mycia, pasują do kuchni, aw salonie lepiej jest użyć na przykład parkietu. Tutaj będzie również miękki dywan lub dywanik.

Wygodne jest korzystanie z podium do wydzielenia różnych stref. Na przykład podnieś kuchenkę do połowy. Samo podium jest przydatne jako miejsce na sofy i tafty. Aby uzyskać harmonijną separację za pomocą technik dekoracyjnych, możesz użyć znajomych z tapet lub udekorować ściany w kolorach, które są dobrze połączone ze sobą lub ich kolor jest prawie taki sam, ale wykończenie wykończenia jest inne (takie jak kafelki i tapeta). Podczas udostępniania stref ważne jest, aby utrzymywać styl urządzenia w różnych strefach. Podobnie nie może być tak, że salon jest urządzony w stylu rustykalnym, a kuchnia w stylu high-tech. Taka dysharmonia będzie zbyt oczywista.

Możliwe jest podkreślenie wspólnej strefy w różnych strefach za pomocą prostych technik w postaci użycia tych samych akcentów kolorystycznych, na przykład, gdy odcienie mebli w połowie pokrywają się z niuansami odcieni. Duży wielopiętrowy dom otwiera nieograniczone możliwości aranżacji kuchni w salonie. Pokój może być zorganizowany z przejściem między dwiema strefami, które będą wyglądać całkowicie naturalnie.