Najwygodniejszy fotel do czytania?

Idealny fotel do czytania powinien być przede wszystkim wygodny. W końcu będziemy w nim spędzać kilka godzin na siedząco. Ważny jest przyjemny w dotyku i niedrapiący materiał, a także stabilizacja kręgosłupa. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze tego wyjątkowego mebla?

Odpowiednia szerokość umożliwi zmiany pozycji

Podczas kilkugodzinnego czytania zmienimy pozycję przynajmniej parę razy. Aby mieć możliwość doboru tej najwygodniejszej, warto posiadać fotel, którego siedzisko jest odpowiednio szerokie. Gdy będzie zbyt wąskie, może wymusić na nas siedzenie prosto podczas całego czasu, gdy zagłębiamy się w książkę. W efekcie nasze mięśnie zaczną być obolałe i prawdopodobnie nie będziemy wcale chcieli szybko wrócić do korzystania z tego mebla. Poza tym szersze siedzisko umożliwi wygodne używanie fotela pozostałym domownikom oraz naszym gościom.

Fotel do czytania powinien być odpowiednio miękki

Z pewnością dobrze wiesz, jak ważna przy wyborze mebli wypoczynkowych jest ich odpowiednia miękkość. Fotel, który jest zbyt twardy, po jakimś czasie zacznie nas uwierać i sprawi, że całe ciało będzie odrętwiałe. Natomiast, jeśli wybierzemy za miękki mebel, możemy się zapadać w siedzisko. Wtedy nie jest trudno o przyjęcie pozycji, która jest nie tylko niewygodna dla nas, ale również niekorzystna dla kręgosłupa. Dlatego ważne jest, żeby wybrać coś pomiędzy, a przy tym nie zapominać o swoich wymaganiach oraz upodobaniach.

Oczywiście stopień twardości siedziska zależy od materiału, jakim fotel jest wypełniony. I tak na przykład gąbka z pianki poliuretanowej z pewnością przypadnie do gustu fanom miękkości. Z kolei obecność sprężyn wpłynie na twardość siedziska. Meble wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wiklina, mogą z kolei okazać się zbyt twarde, by mogły służyć jako miejsce, w których spędza się godziny na czytaniu książek.

Nie zapominajmy o wysokim oparciu

Wysokie oparcie fotela do czytania to gwarancja dodatkowego komfortu. Zobacz modele foteli do czytania, które zagwarantują Ci wygodną chwilę z ulubioną książką. Twoje plecy nie będą bolały nawet po bardzo długim siedzeniu w jednej pozycji. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które mają tendencję do garbienia się − przy modelach foteli z niskim oparciem nie jest trudno o wyginanie kręgosłupa. Poza tym dzięki wysokiemu oparciu możemy też wygodnie oprzeć głowę.

Podłokietniki przyniosą komfort ramionom

Podłokietniki są elementem, który szczególnie chwalą sobie osoby, wykorzystujące fotel jako miejsce do czytania. Dzięki nim nie tylko łatwiej jest dobrać odpowiednią pozycję, ale też stanowią świetne podparcie pod ręce trzymające książkę. Najlepiej jest wybrać taki fotel, w którym wysokość podłokietników jest idealnie dopasowana do wzrostu siedzącej w nim osoby. Warto też wziąć pod uwagę, że jest to najczęściej dotykany rękami element mebla. Dobrze więc wybrać materiał, którego utrzymanie w czystości będzie łatwe. Ważne jest również to, żeby nie drażnił skóry.

Podnóżek i poduszki stanowią przyjemny dodatek

Niektórzy nie wyobrażają sobie fotela do czytania książek bez podnóżka. Właściwie nie ma się temu co dziwić. Jest to przydatny dodatek, dzięki któremu nogi będą mogły odpocząć w wygodnej pozycji. Czasem zamiast podnóżka z powodzeniem używa się niskiej pufy. To funkcjonalne rozwiązanie sprawia, że mebel, stanowiący podporę do nóg, może stać się też dodatkowym siedziskiem. Równie nieocenione mogą okazać się poduszki. Pomogą komfortowo ułożyć się w fotelu oraz przydadzą się, jeżeli siedzisko będzie za twarde. Poza tym odpowiednio dobrane kolorystycznie czy też w ciekawym kształcie spełnią rolę pięknej dekoracji.

Najpopularniejsze fotele do czytania to uszaki

A czym tak właściwie charakteryzuje się ten rodzaj fotela? Charakterystyczne jest dla niego wysokie oparcie, którego boki uformowane są w taki sposób, aby przypominały uszy. Jest to jeden z najpopularniejszych modeli wybieranych do spędzania w nich długich godzin na czytaniu. Są też niezwykle modne i nie ma się co temu dziwić. Nie dość, że to bardzo wygodne fotele, to jeszcze świetnie wpasowują się w wystrój większości salonów. Tam też najczęściej się je spotyka. Obecnie możesz dostać również uszaki w nowoczesnym wydaniu − niektóre z nich posiadają funkcję obracania się.

Wybór fotela do czytania musi być dokładnie przemyślany. Zwróć uwagę na to, żeby był odpowiednio szeroki i zapewniał ułożenie się wygodnej pozycji nie tylko tobie, ale i reszcie domowników. Ważny jest też właściwie dobrany stopień twardości. Dodatki takie jak podnóżek oraz poduszki mogą być przydatnym udogodnieniem, a zarazem ciekawą ozdobą wnętrza.