Jak powstają dzianiny i tkaniny?

dzianiny-i-tkaniny-jak-powstają

Tkaniny, dzianiny, materiały – to terminy, które są znane niemal każdemu. A wszystko dlatego, że to właśnie z nich wyprodukowano mnóstwo rzeczy, które spotykamy każdego dnia. Na przykład tekstylia dekoracyjne, ubrania, leżak na plażę czy nawet podręczna torba na zakupy. W jaki sposób każdy producent dzianin i tkanin tworzy te wyjątkowe materiały?

Producent dzianin i tkanin – jak powstają te materiały?

Jeszcze przed powstaniem jakiejkolwiek tkaniny czy dzianiny, musi być odpowiedni surowiec. W tym przypadku są to włok nam, które dzielą się na naturalne i syntetyczne (chemiczne).

O produkcji tkanin potrzebna jest przędza, którą tworzy się włókien. Dopiero mając przędze, możliwe jest wyprodukowanie materiałów, z których uszyte są ubrania, pościel, czy też namiot. W zależności od zastosowanych technologii i włókien powstają dzianiny lub tkaniny.

Każdy producent dzianin i tkanin potwierdzi, że tkaniny powstają na krosnach. Jest to wyrób płaski, który powstaje w wyniku prostopadłego przeplatania się dwóch układów przędzy wątkowej i osnowowej w pewnym założonym porządku. Osnowa przebiega wzdłuż tkaniny, natomiast wątek zawsze poprzecznie. O zastosowaniu i właściwościach tkaniny decydują przede wszystkim grubość przędzy, splot, gęstość wątku i osnowy.  Dzięki różnym odmianom podstawowych splotów otrzymuje się tkaniny o pożądanych właściwościach elastycznych, termicznych, przewiewnych lub o efektownej fakturze.

Dzianiny natomiast są wyrobami włókienniczymi, które powstają przy użyciu maszyn zwanych dziewiarkami. Występują one w wariantach okrągłych, w których produkcja dzianiny odbywa się bezpośrednio, oraz płaskich – zwanych osnowowymi, które wymagają przygotowania osnowy. W obu technikach nie pojawia się rugi układ nitek – jak w przypadku tkanin.

Dzianina a tkanina – czym się różnią?

W przypadku tkaniny oddzielenie nitki osnowy i wątku jest bardzo łatwe, natomiast jeśli chodzi o dzianinę, zwłaszcza powstałą na osnowarkach z użyciem przędz syntetycznych – jest to czasami niemożliwe. Co więcej, w dzianinie przędza tworzy oczka, które mogą układać się w rządki lub kolumienki. Ponadto mogą one mieć różną grubość, fakturę, właściwość, jak również są miękkie i rozciągliwe (nawet bez dodania do nich włókien elastycznych). Przeważnie produkowane są dzianiny bawełniane i poliestrowe, np. dresówka, trykot czy dżersej, jak również ich domieszki.