Czym się różnią narty kobiece od męskich?

czym-sie-roznia-narty-kobiece-od-meskich

Choć kobiety są równie dobrymi narciarkami co mężczyźni, nie zawsze istniały ułatwienia w postaci nart przystosowanych do ich budowy. Mogłoby się wydawać, że różnice między nartami damskimi a męskimi, są jedynie kosmetyczne, jednak nie jest to do końca prawda. Elastyczność nart, ich długość, szerokość czy waga — to wszystko ma duży wpływ na komfort użytkowania nart przez kobiety. Co jeszcze warto wiedzieć o różnicach pomiędzy nimi?

Narty kobiece a narty męskie

Istnieje wiele zasadniczych różnic, pomiędzy nartami damskimi a męskimi. Oto najważniejsze z nich:

  • Waga: narty kobiece są wykonane z elastyczniejszego materiału niż narty męskie, w wyniku czego są około 20% lżejsze. Łatwiej je wprowadzić w zakręt i mniej obciążają nogi narciarki podczas biegu.
  • Sztywność: narty damskie są mniej sztywne od męskich, co jest oczywiście wynikiem użycia elastycznego materiału. Ich główną zaletą jest to, że mogą się wygiąć lub oprzeć na śniegu przy mniejszym ciężarze, co pozwala na szybsze skręcanie.
  • Długość i szerokość: narty damskie są przystosowane do wagi kobiety — są więc lżejsze od typowych nart męskich. Mają również mniejszą szerokość, co wpływa na siłę nośną na śniegu.
  • Konstrukcja: narty damskie mają przesunięty środek ciężkości o kilka centymetrów do przodu.

Jakie narty wybrać?

Decyzja co do wyboru nart należy do kobiety, a na jej decyzję będzie miało wpływ wiele czynników. Choć narty kobiece zostały stworzone z myślą o nich, wiele pań, przyzwyczajonych do korzystania z nart unisex, nie będzie się na nie decydowało. Przed zakupem warto zorientować się w profesjonalnym sklepie co do parametrów sprzętu — niektóre firmy decydują się jedynie na rozszerzoną kolorystykę, nie ingerując w kształt czy wagę nart. Najlepiej będzie skorzystać z pomocy profesjonalistów, na przykład tych pracujących w Narty Kraków, którzy dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu na pewno będą w stanie odpowiednio doradzić.

Co jeszcze należy zabrać ze sobą na stok?

Wybierając się na stok, należy pamiętać nie tylko o nartach; równie ważne będą akcesoria takie jak gogle narciarskie, rękawiczki czy kurtka narciarska. Zapewniają one niezbędne bezpieczeństwo oraz chronią przed odmrożeniami — choć może się wydawać, że ruch zapewni organizmowi niezbędne ciepło, rzeczywistość może okazać się zgoła inna. Warto zainwestować także w porządny krem z filtrem: słońce odbijające się od śniegu może mocno opalić odsłoniętą skórę, a nawet doprowadzić do oparzeń.