Kapok do pływania – obowiązkowy element wyposażenia

Kapok do pływania – obowiązkowy element wyposażenia

Spędzając czas nad wodą często zapominamy o najważniejszej kwestii – bezpieczeństwie. Woda jest żywiołem nieobliczalnym – każdego roku na skutek braku ostrożności czy silnych morskich prądów życie tracą ludzie. Dlatego odpowiednie zabezpieczanie kupując kapok do pływania jest elementem obowiązkowym. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych. Umiejętność pływania nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Nigdy nie wiesz kiedy złapie Cię skurcz czy złe samopoczucie. Nie ryzykuj. Uprawiając sporty wodne zawsze pamiętaj o kapoku do pływania. Dbaj także o swoich znajomych i bliskich i przypominaj im o konieczności korzystania z kamizelek.

Bezpieczeństwo na wodzie to podstawa

Każdego roku słyszymy o dużej ilości wypadków związanych z wodą. Najczęściej są to oczywiście utonięcia. Nie należy lekceważyć wody i jej siły. Nie ważne jak doświadczeni czy silni jesteśmy. W obliczu żywiołu nie możemy liczyć na szczęście. Możemy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Dzięki temu w obliczu trudnej sytuacji, będziemy mieć szansę na jak najszybsze z niej wyjście.

Kapoki do pływania posiadają tą zaletę, że pozwalają unieść się na wodzie. Co ważne kapoki tego rodzaju są dedykowane tylko i wyłącznie osobom, które potrafią pływać. W przeciwieństwie do kapoków ratunkowych, te do pływania polecone są bardziej doświadczonym, i tym, którzy często zajmują się uprawianiem wodnych sportów. Jednak bez względu na stopień naszego doświadczenia, zawsze musimy być zaopatrzeni w kapok!

Kapok do pływania, a kapok ratunkowy

Jaka jest różnica pomiędzy kapokiem do pływania tzw. asekuracyjnym, a ratunkowym? Przede wszystkim należy wiedzieć, że kapok do pływania jest dedykowany osobom, które potrafią pływać i czują się na wodzie dobrze. W przypadku upadku czy skurczu nie wpadną one w panikę i nie zaczną gwałtownie się poruszać. Kapot tego rodzaju nie utrzyma na powierzchni wody osoby, która jest spanikowana i nie wie jak zachować się w wodzie.

Kapok ratunkowy jest dedykowany dzieciom i dorosłym, którzy nie czują się w wodzie pewnie i nie potrafią pływać. Jego specyfika jest inna – utrzyma on na powierzchni wody każdego, także osobę, która straciła przytomność. Powinny zaopatrzyć się w niego osoby, które dopiero rozpoczynają swoje przygody ze sportami wodnymi lub odczuwają pewną obawę, kiedy znajdują się na wodzie.

Jaki kapok do pływania wybrać?

Na rynku znajdziesz szeroki wybór kapoków do pływania w szczególności w sklepie GoSUP.pl . W przeciwieństwie do kamizelek ratunkowych, asekuracyjne są lżejsze i wygodniejsze. Dzięki temu nie będą krępować ruchów podczas pływania na desce czy kajaku. Dlatego są one przeznaczone dla osób bardziej doświadczonych, które wiedzą jak poradzić sobie w niepożądanych sytuacjach.

Kapoki do pływania powinny być dopasowane do wzrostu i wagi danej osoby. Zbyt duży kapok nie spełni swojego zadania, a zbyt ciasny będzie krępować twoje ruchy i powodować dyskomfort, który podczas uprawiania sportów wodnych jest niewskazany.

Kapok powinien mieć wyraziste kolory i być zaopatrzony w odblaski. Dzięki temu będziesz widoczny w każdych warunkach. To ważne, ponieważ inne osoby będą mogły Cię zobaczyć i pomóc w przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych. Nawet najbardziej doświadczona osoba może potrzebować pomocy.