Jak nauczyć dziecko jedzenia mniej słodyczy?

Słodycze to coś, co każdy z nas uwielbia. Bardzo lubią je też dzieci. Niestety jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy nie jest obojętne dla zdrowia. Słodkości mogą przyczyniać się do różnego rodzaju chorób, powstania nadwagi, a także kłopotów z zębami. Warto więc ograniczać ich spożycie i uczyć tego dzieci. Nie jest tajemnicą, że dzieci chętnie sięgają po słodkości i nie ma w tym nic złego, jeśli zachowują umiar. Nadmierna ilość słodyczy i im może zaszkodzić, warto więc w dzieciach wyrabiać odpowiednie nawyki żywieniowe. Jak to zrobić?

Dzieci obserwują i naśladują dorosłych

Jeśli dzieciom chcemy ograniczyć słodycze, zacząć musimy od siebie. Dzieci doskonale obserwują rzeczywistość. Jeśli widzą, że dorośli sobie folgują i nie ograniczają jedzenia słodyczy ani innych rzeczy, które niekoniecznie są zdrowe, nie będą mieć motywacji, by robić to samo. Mogą wręcz nie rozumieć, dlaczego to one mają się ograniczać, skoro dorośli tego nie robią.

Z dziećmi trzeba rozmawiać

Dziecko musi wiedzieć, dlaczego ma ograniczać słodycze. Porozmawiajmy o tym, że słodycze psują zęby. Powiedzmy, że chore zęby to nic dobrego, że trzeba je leczyć. Opowiedzmy kto to jest dentysta dziecięcy i czym się zajmuje. Jeśli dziecko już chodzi do stomatologa, zwróćmy jego uwagę na to, że przy chorych zębach wizyty u stomatologa mogą być mniej przyjemne. Wskażmy, że stomatolog nie tylko leczy zęby. Bardzo chore usuwa. Czasem musi w miejsce chorego zęba wstawić implant zęba, co nie jest ani łatwe ani przyjemne.

Znajdźmy alternatywę

Pokażmy dzieciom, że są rzeczy smaczne, zdrowe i także słodkie. Wprowadźmy do ich diety warzywa i owoce, słodkie desery bez zawartości cukru. Warto pamiętać, że dziecko nie musi przekonać się do nich od razu. Niekiedy konieczne będzie wiele prób przekonania dziecka, by sięgnęło po zdrowsze i także słodkie banany, arbuzy czy inne owoce. Podobnie jak dorośli, dzieci zwracają także uwagę na wygląd jedzenia, dlatego owoce i warzywa muszą być podawane w atrakcyjny sposób, tak aby dziecko się nimi zainteresowało.

Słodycze nie powinny być nagrodą

Oczywiście nie da się całkowicie wykluczyć słodyczy z diety dzieci. Niech czasami po nie sięgną. Słodycze jednak nigdy nie powinny być dla dziecka nagrodą, bowiem wtedy oceniać je będą jako coś specjalnego. Coś o co warto walczyć, co kusi. Słodycze powinny być w opinii dziecka tylko deserem, czymś po co może sięgnąć, ale w rozsądnych ilościach. Nie powinny zastępować zdrowego jedzenia.

Zabranianie jedzenia słodyczy również nie jest dobrą drogą, bowiem wykształci w dziecku przekonanie, że to swego rodzaju zakazany owoc. Jeśli dziecko będzie w to wierzyć, być może nie sięgnie przy rodzicach po słodycze, ale bez wątpienia nadrobi to w chwili, gdy rodzice nie będą tego widzieć.

Warto od pierwszych lat życia dziecka, kształtować w nim prawidłowe nawyki żywieniowe. Prawidłowe, przyczynią się do zdrowszego trybu życia dziecka i – co równie ważne – do zminimalizowania ryzyka próchnicy zębów.