Czy karmienie niemowlęcia mieszanką modyfikowaną jest złe?

Obecnie większość młodych mam zdaje sobie sprawę z tego, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie mlekiem modyfikowanym staje się coraz bardziej napiętnowane, lecz nie ma podstaw, aby mieć wyrzuty sumienia, karmiąc nim niemowlę.

Karmisz dziecko butelką? Nie zadręczaj się.

Nie każda kobieta może karmić piersią swoje dziecko. Powodów może być wiele np. problemy ze zdrowiem matki lub dziecka, niewłaściwa budowa anatomiczna brodawki sutkowej, brak wsparcia i pomocy przy karmieniu piersią zaraz po porodzie. Niektóre kobiety po prostu nie chcą karmić i to jest sprawa indywidualna każdej młodej mamy. Nie wolno zadręczać się tym, że karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, każdy z powodów, który pociągnął cię do takiej decyzji, jest ważny. Nie znaczy to, że jesteś gorszą matką, ponieważ dziecku w żadnym razie nie dzieje się krzywda. Dziecko dostanie wszystkie niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego rozwoju, a poza tym potrzebuje spokojnej i szczęśliwej mamy.

Dziecku nie dzieje się krzywda.

To, że nie karmisz piersią, nie oznacza, że więź z dzieckiem jest mniejsza, a forma karmienia decyduje o przyszłych relacjach w rodzinie. Niemowlę karmione mieszanką modyfikowaną ma szanse na pogłębienie więzi z tatą, podczas gdy mama może odpocząć. Podając dziecku butelkę w pozycji podobnej do karmienia piersią, odczuwa ono taką samą bliskość i miłość ze strony rodzica. Maluch jest przytulony, mleko płynie swobodnie ze smoczka, zatem nie jest nieszczęśliwy.

Jakie składniki zawiera mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane jest produkowane na bazie mleka krowiego, które jest poddawane procesom technologicznym, by upodobnić je do pokarmu kobiecego. Mleko krowie ma zbyt dużo białka, dlatego trzeba zmniejszyć jego zawartość oraz zmodyfikować jakość tego białka. Dodawane są do mleka tłuszcze roślinne, tauryna, l- karnityna oraz odpowiednia ilość minerałów i witamin z wyjątkiem witaminy D. Podstawowym składnikiem węglowodanowym jest laktoza. Poza tym ważnymi składnikami mieszanek modyfikowanych są prebiotyki, które są niezwykle ważne dla jelit, a co za tym idzie dla odporności całego organizmu. Na rynku dostępne są mleka specjalne, czyli przeznaczone dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego, dla dzieci, które mają problem z ulewaniem, stwierdzono u nich nietolerancję laktozy lub skłonność do alergii na białko mleka krowiego. Te wszystkie rodzaje mieszanek oferuje wielu producentów np. Hipp combiotik, Nestle Nan, Bebilon.