Jaką rolę odgrywa woskowina w uszach?

Woskowina to naturalna substancja, występująca w uchu zewnętrznym. Większość ludzi za wszelką cenę chce usunąć woskowinę z ucha, bardzo często używając patyczków higienicznych. Jednak woskowina jest potrzebna, zatem gdy nie ma jej zbyt dużo, nie ma potrzeby jej usuwania.

Woskowina- jaką odgrywa rolę?

Woskowina jest mieszaniną lepkiej wydzieliny gruczołów łojowych i mniej lepkiej z gruczołów potowych. Obie wydzieliny są naturalnymi składnikami struktur przewodu słuchowego, zatem nie są czymś niepożądanym. Czyszczenie uszu jest wskazane tylko wtedy, gdy woskowiny jest za dużo, a można to poznać po tym, że słuch jest osłabiony oraz towarzyszy uczucie zatkanego ucha. Normą jest to, że uszy czyszczą się same, a dzieje się tak dzięki ruchom szczęki w czasie jedzenia i mówienia. Rolą woskowiny jest oczyszczanie ucha zewnętrznego z wirusów, bakterii, a także chroni ucho środkowe przed niekorzystnymi czynnikami środowiska np. pyłami.

Kiedy należy usuwać woskowinę z uszu?

Niekiedy dochodzi do nadprodukcji woskowiny, a można to poznać po pogorszeniu słuchu, szumach usznych oraz wtedy gdy towarzyszy uczucie zatkanego ucha. Objawy te mogą świadczyć o obecności czopu woskowinowego, który musi zostać usunięty. Powodem powstawania czopu woskowinowego najczęściej jest niewłaściwe usuwanie nadmiaru woskowiny, dlatego warto poznać najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze sposoby usuwania woskowiny.

Woda utleniona do ucha- czy to najlepszy sposób usuwania woskowiny?

Gdy mamy pewność, że przyczyną zatkanego ucha jest nadmiar woskowiny, faktycznie warto sięgnąć po wodę utlenioną oraz strzykawkę lub zakraplacz. Woda utleniona do ucha powinna być aplikowana w pozycji siedzącej z głową odchyloną do tyłu i do boku w ilości kilku kropel. Następnie należy delikatnie wyprostować głowę, dzięki temu nadmiar płynu bez problemu wypłynie na zewnątrz. Zastosowanie wody utlenionej do ucha pomaga zmiękczyć zalegające złogi w przewodzie słuchowym. Warto wiedzieć, że woda utleniona do ucha jest stosowana również w pierwszych objawach przeziębienia, ponieważ to w uchu środkowym rozpoczyna się infekcja.

Oprócz wody utlenionej, przy zatkanym uchu można użyć specjalnego płynu rozpuszczającego woskowinę, który można nabyć w aptece. W przypadku, gdy przez 2- 3 dni objawy nie ustępują, ucho jest wciąż zatkane, a poza tym pojawia się ból ucha, czy szumy uszne, koniecznie trzeba skonsultować się laryngologiem.