Zaparcia po operacji jamy brzusznej. Co robić?

Problemy z wypróżnianiem pojawiają się najczęściej z powodu niskiej zawartości błonnika i płynów. Zaparcia pojawiają się również w przypadku np. operacji jamy brzusznej, w czasie ciąży lub w wyniku stresu. Konsekwencją zaparć jest nie tylko dyskomfort, ale także problemy zdrowotne.

Zaparcia po zabiegach operacyjnych- jakie są przyczyny?

Przyczyn tego problemu może być wiele, a jedną z nich jest podane znieczulenie do operacji. Innym powodem mogą być chwilowe podrażnienia jelit, które są reakcją na sam zabieg operacyjny. Często po zabiegach operacyjnych pacjent nie przyjmuje odpowiedniej ilości płynów, a posiłki są dużo mniejsze, co na zaparcia wywiera duży wpływ. Nierzadko zdarza się, że pacjent otrzymuje płyny w kroplówkach, a jeśli płyny nie dostaną się do żołądka i jelit, dojdzie do tego, że stolec będzie miał twardą i suchą konsystencję. Poza tym, aby perystaltyka jelit była zachowana, konieczny jest ruch, którego jest zwykle za mało, szczególnie w pierwszych dobach po zabiegu.

Co na zaparcia po zabiegu chirurgicznym?

Po zabiegu chirurgicznym jeszcze podczas pobytu w szpitalu lekarze i pielęgniarki zwykle pytają pacjenta, czy po zabiegu nastąpiło już wypróżnienie. Jeśli pojawi się problem z oddaniem stolca, najprawdopodobniej pacjent otrzyma pomoc w postaci czopków, tabletek lub innych leków rozluźniających stolec. Pacjent, który zostanie wypisany ze szpitala, powinien mieć zalecenia od lekarza, co do powrotu do normalnego trybu życia po zabiegu. Jednak w miarę możliwości pacjent powinien coraz więcej się ruszać, wychodzić na spacery lub maszerować. Trzeba pamiętać o piciu dużych ilości wody, która zmiękcza stolec oraz o unikaniu produktów obciążających jelita np. produktów z białej mąki, makaronu, herbaty i białego ryżu.

Gdy po dłuższym czasie po zabiegu, zaparcia dalej występują, przyczyna może być zupełnie inna niż nieodpowiednia dieta. Zatem, co na zaparcia, gdy minął długi czas po operacji? Czasem zaparcia są wynikiem obaw związanych z wypróżnianiem- pacjent po prostu boi się bólu podczas oddawania stolca. Wtedy mówimy o zaparciach na tle psychogennym, czyli o zaparciach nawykowych. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie leki na zaparcia mogą być stosowane przez dłuższy czas, dlatego zawsze w takich przypadkach trzeba skonsultować się z lekarzem. Oprócz odpowiednio dobranych leków przez specjalistę, konieczne będzie unikanie stresów i napięć. Warto wspomagać się suszonymi owocami, naparami ziołowymi, siemieniem lnianym i innymi produktami, które wspomagają perystaltykę jelit.