Co powinna zawierać domowa apteczka?

Domowa apteczka ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom w przypadku nagłego problemu zdrowotnego, czy zranienia. Dobrze wyposażona apteczka pomoże uniknąć niepotrzebnego stresu, który towarzyszy w niespodziewanych sytuacjach. Co powinno się w niej znaleźć?

Jak skompletować apteczkę domową?

W apteczce domowej powinny znaleźć się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. Gripex hot, Flucontrol hot, Apap, które w sprawdzą się w przypadku pierwszych objawów przeziębienia i grypy. Poza tym warto mieć w apteczce tabletki lub spray na bolące gardło, syrop na kaszel, a także krople do nosa.

Przydać mogą się także leki przeciwbiegunkowe np. węgiel aktywny, loperamid oraz elektrolity zapobiegające odwodnieniu. W przypadku nagłej reakcji alergicznej, np. na jakiś składnik pokarmowy, detergent, pyłki roślin, sierść zwierząt, potrzebne będą leki przeciwalergiczne- najczęściej są to leki hamujące wydzielanie histaminy. Dobrze, jeśli domowa apteczka będzie zawierała także ziołowe leki na zaparcia, bezsenność oraz na uspokojenie. W apteczce powinien być zapas leków przyjmowanych przewlekle przez domowników, minimum na kilka dni. Poza tym warto mieć w zapasie witaminę C, rutynę lub inne preparaty wzmacniające odporność organizmu.

Należy pamiętać, że wszystkie leki mają wyznaczoną datę przydatności do spożycia i ważne jest, by sprawdzać datę ważności przed spożyciem jakiegokolwiek leku. Nie wolno stosować leków, które zmieniły swoją barwę, konsystencję lub zapach, a przeterminowane leki należy zanieść do apteki i wrzucić do specjalnego pojemnika na leki do utylizacji.

Co jeszcze powinno znaleźć się w domowej apteczce?

W domowej apteczce powinny znaleźć się również środki opatrunkowe m.in. plastry z opatrunkiem, plastry wodoodporne, gazy jałowe, plaster bez opatrunku na rolce, bandaże i opaski elastyczne. Do odkażania ran potrzebne będą np. woda utleniona, spray z oktenidyną lub zwykła sól fizjologiczna. Apteczka powinna także zawierać środki na oparzenia typu pantenol w piance oraz krem łagodzący oparzenia słoneczne. W sezonie letnim warto zaopatrzyć swoją apteczkę w preparat stosowany po ukąszeniach owadów, który będzie łagodził świąd i obrzęk. Najlepiej, aby w każdym domu był termometr i ciśnieniomierz, szczególnie jeśli któryś z domowników zmaga się z nadciśnieniem tętniczym.