Inhalacje na zatoki- z czego je robić?

Zapalenie zatok to częsta choroba, która lubi nawracać. Objawy są uciążliwe i trudno się ich pozbyć. Skutecznym sposobem na łagodzenie bólu i niedrożności zatok są inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Olejki eteryczne to substancje zapachowe pozyskiwane z roślin, mające różne właściwości.

Inhalacje na zatoki – których olejków najlepiej użyć?

Olejki eteryczne, które z dużą popularnością stosowane są w inhalacjach zatok, powinny mieć tylko i wyłącznie naturalny skład. Sztuczne barwniki mogą powodować reakcje uczuleniowe. Najskuteczniej na zapalenie zatok zadziała olejek eukaliptusowy, który udrażnia zatoki nosa, lecząc infekcje górnych dróg oddechowych. Olejek tymiankowy nasila wydzielanie śluzu oraz działa przeciwbólowo, podobnie jak olejek anyżowy. Natomiast olejek z drzewa herbacianego, pichtowy oraz rozmarynowy działają antybakteryjnie. Właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe mają olejki: sosnowy, miętowy i bazyliowy. Aby uzyskać najlepszy efekt leczniczy, warto mieszać niektóre olejki ze sobą.

Jak przygotować mieszankę olejków do inhalacji zatok?

Aby przygotować olejek do inhalacji, warto zmieszać ze sobą np. olejek eukaliptusowy- 70 kropli, olejek rozmarynowy- 10 kropli, olejek z drzewa herbacianego- 10 kropli oraz olejek miętowy- 10 kropli. Wszystkie olejki należy zmieszać ze sobą i wlać do jednej buteleczki. Można też użyć jedynie dwóch składników do inhalacji np. olejek eukaliptusowy połączony z sosnowym, który wzmacnia działanie eukaliptusowego. Do wykonania jednej inhalacji wystarczy dodać do parującej wody 1-3 krople mieszanki olejków, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać powietrze. Trzeba pamiętać o zamknięciu oczu, by ich nie podrażnić.

Jakie korzyści płyną z inhalacji zatok z dodatkiem olejków?

W leczeniu zatok często używane są farmaceutyki bez recepty lub na zlecenie lekarza, lecz można zacząć działać domowymi sposobami. Inhalacje na zatoki z olejkami eterycznymi są łatwe w wykonaniu i nie wymagają specjalnego sprzętu- wystarczy miska z wodą, ręcznik i olejek eteryczny. Wielu chorych zmaga się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, które są spowodowane przyjmowaniem dużych ilości leków. Aby uniknąć połykania kolejnych tabletek, najlepiej zastosować inhalacje. Poza tym inhalacje na zatokiz olejkami eterycznymi powodują szybką ulgę, ponieważ olejki bardzo łatwo docierają do krwiobiegu, a tym samym przynoszą ulgę w bólu. Warto nadmienić, że olejki eteryczne wzmacniają odporność, zatem gdy inhalacje są stosowane regularnie- ryzyko kolejnych infekcji się zmniejsza.