Z jakich orzechów najczęściej wytwarza się kremy smakowe?

Z jakich orzechów najczęściej wytwarza się kremy smakowe?

Słodkie kremy to znakomity dodatek nie tylko do deserów, ale również różnych dań śniadaniowych: naleśników, kanapek, koktajli. Poza tym tego typu wyroby smakują doskonale także solo, prosto ze słoika. Dużą popularnością cieszą się głównie kremy orzechowe – fanów takiego smaku można znaleźć zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Wyjaśniamy, z jakich orzechów najczęściej powstają pasty do smarowania pieczywa i przekładania ciast.

Właściwości dietetyczne orzechów laskowych

Wielu producentów z branży cukierniczej ma w swojej ofercie kremy z orzechów laskowych. Ten rodzaj orzechów jest jednym z najbardziej kalorycznych (posiada ok. 630 kcal w 100 g), dlatego podczas zakupów warto szukać przede wszystkim past, które nie zawierają dodatku cukru, lecz są słodzone np. maltitolem. Orzechy laskowe to cenne źródło witamin (w tym zwłaszcza z grupy B), składników mineralnych (szczególnie magnezu i potasu) oraz błonnika pokarmowego. Substancje te wykazują korzystny wpływ na organizm – m.in. wspierają układ sercowo-naczyniowy, usprawniają metabolizm, pozytywnie działają na stan skóry. Kremy z orzechów laskowych powinny więc stanowić ważny składnik diety, chociaż trzeba wprowadzać je do jadłospisu z umiarem (ze względu na ich kaloryczność).

Czy orzechy arachidowe są zdrowe?

Kolejną propozycją producentów słodkich kremów są pasty z orzechów ziemnych, znanych również jako fistaszki oraz orzechy arachidowe. Orzeszki ziemne mają ok. 570 kcal w 100 g, ale mimo dość wysokiej kaloryczności są szczególnie cenione przez sportowców – w 100 g fistaszków znajduje się aż ok. 25 g białka (dla porównania 100 g orzechów laskowych zawiera ok. 14 g białka). Ponadto fistaszki są bogate w błonnik (ok. 8 g w 100 g) oraz m.in. witaminę E, witaminy z grupy B, żelazo i cynk. Ten gatunek orzechów także jest więc uważany za cenne wzbogacenie jadłospisu – osoby chcące zredukować ryzyko wystąpienia cukrzycy czy chorób serca powinny regularnie spożywać umiarkowane ilości orzeszków ziemnych.

Pomysły na zastosowanie kremów orzechowych w codziennej diecie

O możliwościach zastosowania past z orzechów arachidowych lub laskowych w kuchni opowiada pracownik Sweetmill, firmy oferującej słodkie kremy bez oleju palmowego i dodatku cukru: Zarówno orzechy laskowe, jak i fistaszki świetnie wzbogacają smak deserów, w związku z czym można śmiało wykorzystać krem z takich składników np. do przełożenia tortu, muffinek czy kruchych ciasteczek. Kremy orzechowe bardzo dobrze sprawdzają się również jako dodatek do koktajli śniadaniowych lub potreningowych, a także do wafli ryżowych, gofrów i naleśników – też w wersji pełnoziarnistej. Poza tym tego typu pastami można posmarować po prostu kanapkę, croissanta albo rogala.

Orzechowe kremy mogą więc z powodzeniem urozmaicić dietę dzieci i dorosłych, przy czym zawsze warto szukać zdrowszych zamienników popularnych past śniadaniowych. Brak oleju palmowego i białego cukru nie musi oznaczać gorszego smaku czy konsystencji – producenci z sukcesem zastępują te składniki np. olejem shea i maltitolem.