Badanie USG najczęściej kojarzone jest z pierwszymi miesiącami ciąży – przyszłe matki bowiem korzystają z tegoż urządzenia, by określić płeć dziecka oraz kontrolować jego rozwój. Jednak oględzin za pomocą aparatu ultrasonograficznego nie wykonuje się tylko i wyłącznie w celu doglądania płodu – są one pomocne również w rozpoznawaniu poważnych chorób w obrębie innych narządów organizmu lub w celach czysto profilaktycznych. Jednym z częściej przeglądanych obszarów za pomocą USG jest jama brzuszna – sprawdź, w jakich przypadkach wykonuje się to badanie!
USG brzucha – kiedy się przyda?
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej z reguły wykonuje się przez wyraźne zalecenie lekarza prowadzącego. To on bowiem zleca przeprowadzenie kontroli za pomocą owego aparatu, by wykluczyć lub potwierdzić rodzące się obawy w związku ze stanem zdrowie jego pacjenta. Czasem jednak dochodzi do pewnych wydarzeń, które wymagają natychmiastowej reakcji bez konsultacji ze specjalistą – mowa tu o dotkliwych urazach czy zatruciach. W jakich przypadkach najczęściej wykonuje się kontrolę jamy brzusznej?
- podczas krwawienia z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych;
- gdy obwód brzucha jest wyraźnie i nienaturalnie powiększony;
- podczas często towarzyszących bólów brzucha i bólu kolkowym;
- w przypadku nagłej, nieplanowanej utraty masy ciała;
- przy zmaganiu się z uciążliwymi i długotrwałymi biegunkami, zaparciami, wymiotami czy wzdęciami;
- gdy skóra ma żółty odcień;
- przy podejrzeniu kamicy nerkowej lub żółciowej;
- podczas narażenia na urazy;
- przy wyczuwalnych zmianach podczas badania palpacyjnego;
- przy zatrzymaniu wypróżniania.
USG jamy brzusznej – co wykrywa
Usg jamy brzusznej często używane jest w celach profilaktycznych, które wykluczają ewentualne wątpliwości nurtujące lekarza prowadzącego lub samego pacjenta. Czasem jednak badanie to jest pomocne w wykrywaniu poważniejszych schorzeń czy nieprawidłowości pojawiających się w jamie brzusznej, bądź do oceny wielkości, struktury lub położenia narządów owego obszaru. Kontrola jamy brzusznej za pomocą aparatu ultrasonograficznego służy też do obserwowania leczenia nowotworów w obrębie brzucha.
USG jamy brzusznej jest badaniem, które obejmuje szeroki zakres narządów, jak wątroba, trzustka, drogi żółciowe, śledziona, pęcherzyk żółciowy,pęcherz moczowy, nadnercza, nerki czy aorta.
USG jamy brzusznej Warszawa – szybko i bez kolejek!
Ustalenie terminu badania za pomocą aparatu ultrasonograficznego, tym bardziej w publicznych ośrodkach, nierzadko wiąże się z długotrwałym oczekiwaniem. Na szczęście w gabinecie Rexmedica w Warszawie okres zapisania się na kontrolę USG jest bardzo szybki. Dzięki sprawnej obsłudze i profesjonalnej, dokładnej konsultacji każdy pacjent może liczyć na najwyższą jakość usług.
Badanie USG jamy brzusznej wykonywane w https://www.rexmedica.pl/ jest w pełni bezpieczne, nieinwazyjne, bezbolesne i co najważniejsze – ekspresowe.