Zastosowanie metody sitodruku w znakowaniu produktów

zastosowanie-metody-sitodruku-w-znakowaniu-produktow

Sitodruk wywodzi się z malowania szablonowego, a więc jest to technika o długiej tradycji. W tej metodzie wykorzystuje się sito, przez które na zadrukowywaną powierzchnię dystrybuowany jest tusz. Wolne oczka tworzą matrycę i w ten sposób powstaje określony wzór. Sitodruk ma dość szerokie zastosowanie i jest to technologia bardzo atrakcyjna cenowo.

Na czym polega sitodruk?

Najważniejszym elementem w sitodruku jest sito, dzięki któremu możliwe jest stworzenie ściśle określonego wzoru na zadrukowywanej powierzchni. Forma drukowa to szablon nałożony na siatkę z drobnymi oczkami. Przygotowanie formy polega na zakryciu miejsc niedrukujących. Gdy część otworów jest zasłonięta, to farba przechodzi wyłącznie przez otwarte oczka. W procesie drukowania tusz jest rozprowadzany po całej powierzchni siatki za pomocą rakla. W przypadku wydruków wielokolorowych stosuje się osobne sita z własnym motywem.

W sitodruku stosuje się farby wodne i plastizole. Farby wodne wnikają w głąb tkaniny i zmieniają jej kolor. Z kolei plastizole wykorzystuje się, aby zminimalizować wpływ koloru podłoża. Nie wsiąkają w tkaninę, ale się w nią wczepiają, a więc kładzione są grubszą warstwą od farb wodnych. Obydwa rodzaje farb cechują się podobną trwałością.

Zastosowanie sitodruku

Technikę sitodruku na co dzień wykorzystuje producent gadżetów reklamowych WIB, który specjalizuje się w nadrukach wielokolorowych. Sitodruk pozwala na wykonywanie wydruków na różnych podłożach, takich jak papier, karton, tkaniny, metal i drewno, a powstające odbitki są całkowicie odporne na czynniki zewnętrzne. Sitodruk może być stosowany zarówno wobec powierzchni płaskich, jak i cylindrycznych. Druk sitowy wykorzystywany jest między innymi do nanoszenia wzorów na odzież, torby, czapki, parasole i inne wyroby tekstylne. Najczęściej jednak metodą sitodruku wykonuje się znakowanie koszulek.

Zalety sitodruku

W technice sitodruku możliwe jest uszlachetnianie wydruków, czego dobrym przykładem są nadruki na koszulkach z efektem złota, srebra czy też brokatu. Wzory mogą być świecące, odblaskowe, a nawet wypukłe lub zmieniać barwy w zależności od temperatury otoczenia.

Podstawową zaletą tej metody jest trwałość wydruków – sitodruk jest odporny na czynniki atmosferyczne, wilgoć i promieniowanie UV oraz częste pranie i uszkodzenia mechaniczne. W sitodruku można stosować szeroką paletą barw, co daje możliwość uzyskania głębi kolorów oraz wyrazistych wydruków. Atutem sitodruku jest także niski koszt znakowania, a im większy nakład, tym niższa cena.