Zapotrzebowanie kaloryczne – jak je obliczyć?

Zapotrzebowanie kaloryczne - jak je obliczyć?

Każdego dnia powinniśmy przyjmować określoną ilość kalorii, aby dostarczyć sobie dostatecznie dużo sił do działania. Jednak nadmiar kalorii również nie jest dobry. Oznacza on przybranie na wadze wskutek niespożytkowania energii, która odkłada się pod skórą w formie tłuszczu. Zatem aby odżywiać się w odpowiedni sposób, trzeba znać swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Jak je obliczyć?

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – kalkulator i niezbędne dane

Obecnie coraz popularniejszy staje się catering, dowożący klientom codziennie posiłki na cały dzień. Mowa o rozwiązaniu, dzięki któremu można łatwo schudnąć lub też zbudować masę mięśniową. Jednak aby cel został osiągnięty, trzeba dobrać właściwą dietę. W tym celu trzeba poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne.

Obecnie w internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów, które pozwalają w dosyć łatwy sposób obliczyć własne zapotrzebowanie kaloryczne. Jednak aby skorzystać z kalkulatora, trzeba podać kilka podstawowych informacji, na których podstawie kalkulator obliczy, ile kalorii należy spożyć każdego dnia. Najważniejsze informacje, to:

  • waga,
  • wzrost,
  • płeć,
  • poziom aktywności fizycznej,
  • metabolizm.

Pierwsze 3 wskaźniki są bardzo konkretne. Jednak dwa pozostałe już mniej. Aby wiedzieć, jaki catering, czy też jaką dietę wybrać, trzeba również określić swoją aktywność fizyczną. Niemniej jednak informacja o ćwiczeniach 3 razy w tygodniu w przypadku poszczególnych osób może oznaczać coś zupełnie innego. Natomiast jeśli chodzi o metabolizm, możemy go ocenić tylko na podstawie własnych obserwacji. Z pewnością nie będzie to dokładne.

Catering – niezbędne wsparcie dietetyka

Tak naprawdę, aby rzeczywiście móc wybrać odpowiedni catering, trzeba skorzystać z pomocy dietetyka. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niektóre cateringi współpracują z dietetykami, aby ich klienci mogli korzystać z usług tych profesjonalistów. Nie ma wątpliwości, że dietetyk, na podstawie przeprowadzonego wywiadu i ewentualnej obserwacji, jest w stanie o wiele trafniej określić zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby.

Zamów już dziś: catering Żory