Zaplanuj nawożenie roślin wykorzystując kalendarz rolników

kalendarz-rolnikow

Każda osoba, która zajmuje się uprawą roślin, wie z pewnością, że w dzisiejszych czasach bez stosowania odpowiednich środków ochrony oraz nawozów trudno osiągnąć satysfakcjonujące plony. Dotyczy to zarówno upraw rolniczych, jak i amatorsko prowadzonych ogródków warzywnych.

Czym jest kalendarz rolników i gdzie go znajdziemy?

Niestety, nieodpowiednie stosowanie tych produktów, aplikowanie ich zbyt szybko lub za późno, może przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego. Dlatego też warto wykorzystać narzędzia, które nam w tym pomogą. Jednym z nich jest z całą pewnością kalendarz rolników.

Wiele osób zajmujących się uprawą roślin korzysta z nowoczesnych narzędzi oraz źródeł rzetelnej wiedzy. Jednym z nich jest właśnie kalendarz rolników. Co ciekawe, korzystali z niego już nasi dziadkowie. Wówczas najczęściej miał formę papierowej książki, w której mogliśmy znaleźć informacje o najlepszym czasie siewu, nawożenia czy zbiorów, jak również wiele praktycznych porad.

Czasy się zmieniły, jednak kalendarz rolników wciąż odgrywa ważną rolę. Dziś jest to najczęściej strona, portal lub aplikacja mobilna. Za jej pomocą nie tylko sprawdzimy najważniejsze daty sezonu rolniczego, ale również dowiemy się np. o aktualnych wydarzeniach w branży lub poszerzymy swoją wiedzę.

Kiedy jest czas na stosowanie nawozów?

Dostarczanie roślinom dopasowanych do ich zapotrzebowania nawozów ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu. Dlatego też warto wiedzieć, kiedy rozpocząć wspieranie naszych upraw. Co ważne, rośliny nie potrzebują nawożenia w czasie kiełkowania, lecz później – w momencie intensywnego wzrostu. Kiedy już zauważymy, że zaczynają rozwijać się szybko (lub też wznawiają swój wzrost, jak w przypadku roślin z rozsadników) powinniśmy stosować nawozy dolistne. Warto dobierać środki tak, by wzmacniały one zarówno system korzeniowy, jak i naziemną część roślin.

Co ze środkami ochrony roślin?

Terminy stosowania poszczególnych środków dotyczą nie tylko nawozów, ale również środków owado i chwastobójczych. Ich przestrzeganie ma ogromne znaczenie nie tylko dla ich skuteczności, ale również dla bezpieczeństwa osób spożywających warzywa, owoce czy zboża z naszych upraw.

I tak, na początku wiosny, krótko po zasiewie, stosujemy herbicydy doglebowe. Wykorzystując te środki chwastobójcze powinniśmy zadbać o to, żeby gleba była wilgotna – są wówczas najbardziej skuteczne. Jeszcze przed zasiewem warto zaś zabezpieczyć nasiona preparatem chroniącym je przed chorobami zgorzelowatymi. W późniejszym okresie wzrostu roślin powinniśmy unikać już stosowania mocnych środków ochronnych.

Podsumowując, umiejętne stosowanie nawozów oraz środków ochrony roślin jest jak najbardziej wskazane i może nam pomóc w osiągnięciu satysfakcjonujących plonów. Niemniej jednak wymaga to wiedzy na temat tego, w jaki sposób oraz kiedy stosować poszczególne środki i preparaty.

Jednym z jej źródeł może być kalendarz rolników. To narzędzie, w którym znajdziemy wiele cennych informacji i wskazówek, które pozwolą nam uniknąć częstych błędów. Pamiętajmy też, że z kalendarza rolników korzystają nie tylko amatorzy, ale również osoby zawodowo prowadzące gospodarstwa rolne. Słowem, jest to specjalistyczna wiedza, która z całą pewnością okaże się użyteczna.