Zalety i wady soczewek jednodniowych

soczewki-kontaktowe-oczy

Szkła kontaktowe to popularna metoda korekcji wzroku. Poprawiają wygodę w każdej sytuacji, w której zwykłe okulary się nie sprawdzają. Huczna impreza, intensywny trening, wyjście ze znajomymi – w takich momentach warto wybrać soczewki. Rynek oferuje wiele rodzajów szkieł. Często zastanawiamy się, czym różnią się od siebie i które okażą się lepsze w naszym przypadku. Omówmy zatem jednodniowe szkła kontaktowe. Sprawdźmy, czym się charakteryzują i u kogo najlepiej się sprawdzą.

Zalety soczewek jednodniowych

Łatwość użytkowania. Miesięczne szkła kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Musimy zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria: specjalny płyn i pojemnik do przechowywania. Takie soczewki trzeba regularnie czyścić, by nie doszło do powikłań zdrowotnych. Dla osób o aktywnym trybie życia, często podróżujących, tak dokładne dbanie o soczewki może być uciążliwe. Na szczęście w wariancie jednodniowym możemy zapomnieć o wszystkich dodatkowych utrudnieniach. Każdego poranka zakładamy nową parę, a wieczorem po prostu ją wyrzucamy.

To również doskonały wybór dla tych, którzy korzystają z soczewek nieregularnie lub jedynie w wybrane dni tygodnia. W przypadku jednodniowych szkieł kontaktowych to my wybieramy, kiedy chcemy je zakładać. Długa podróż, ważna uroczystość, intensywny trening? Wymieńmy okulary na soczewki Johnson&Johnson i cieszmy się większym komfortem – bez zobowiązań.

Zdrowsze dla oczu. Jednodniowe szkła kontaktowe są bardziej higieniczne niż te wymieniane co miesiąc. Ze względu na to, że korzystamy z nich tylko przez określony, krótki czas, a po wyjęciu – wyrzucamy – nie musimy martwić się codziennym czyszczeniem i dbaniem o prawidłowe przechowywanie. Dzięki temu w przypadku soczewek jednodniowych nie spotykamy tak często powikłań lub chorób oczu związanych z błędami w pielęgnacji. Jeśli zależy nam na higienie i zdrowiu, wybierzmy ten wariant.

Lepsze dla początkujących. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z soczewkami, nie wiemy, czy taka forma korekcji wzroku będzie nam odpowiadać. Choćby z tego względu warto wypróbować jednodniowe szkła kontaktowe. To pomoże w oswojeniu się z noszeniem soczewek i sprawdzeniu, czy to odpowiednie dla nas rozwiązanie. W tym wariancie nie musimy również przejmować się dokładnym czyszczeniem szkieł, które należy wykonywać regularnie i uważnie. Ze względu na łatwość użytkowania są polecane wszystkim początkującym użytkownikom.

Wady soczewek jednodniowych

Wyższa cena. W porównaniu do miesięcznych szkieł kontaktowych te jednodniowe cechują się większym kosztem. Za opakowanie 30 szkieł zapłacimy zazwyczaj około kilkudziesięciu złotych. Przy zakupie na cały miesiąc, musimy liczyć się z kwotą powyżej stu złotych. Za to dostajemy jednak wygodę użytkowania i mniejsze ryzyko powikłań.

Soczewki jednodniowe to dobry wybór dla osób początkujących lub tych o aktywnym trybie życia. Pozwalają oszczędzić czas poświęcony na dokładne czyszczenie szkieł, a także są bezpieczniejsze dla zdrowia. Możemy korzystać z nich nieregularnie, w wybrane dni tygodnia. Wygoda i łatwość użytkowania tłumaczy, dlaczego tak bardzo popularne są soczewki jednodniowe Astygmatyzm nie stanowi przeszkody – w sklepach optycznych znajdziemy także szkła toryczne, odpowiednie dla tej wady wzroku.