Zalety doniczek metalowych

zalety-doniczek-metalowych

Doniczki metalowe służą przede wszystkim jako element dekoracyjny. Trzyma się w nich długopisy lub wstawia do środka kwiatki w plastikowych osłonkach. Tymczasem mogą one pełnić funkcję pełnoprawnych donic, które nie tylko będą świetnie wyglądały, ale także doskonale ochronią korzenie roślin przed uszkodzeniami. Na rynku można znaleźć masę ciekawych wzorów, które pasują na każdy parapet lub do ogrodu.

Czy metalowe donice są lepsze od ceramicznych?

Ceramika i metal to dwa zupełnie różne materiały. Oba mają swoje zalety i wady, jednak metal jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia, w tym przypadkowe zbicie. To sprawia, że coraz więcej osób sięga właśnie po takie elementy. Nie ma jednak powodu, żeby zakładać, że ceramiczna doniczka będzie lepsza lub gorsza. Jej metalowa odpowiedniczka ma jednak nad nią przewagę w kilku sprawach. Są to:

  • waga – metal waży swoje, ale mimo wszystko wciąż jest lżejszy od ceramiki,
  • mniejsze przepuszczanie wody – na doniczkach ceramicznych mogą osadzać się przez to zanieczyszczenia lub może urosnąć na niej mech.

Doniczki metalowe sprawdzą się więc lepiej w tych ogrodach, gdzie właściciele mają spory problem z wilgocią.

Jakie zalety mają metalowe doniczki?

Doniczka metalowa to nie tylko pojemnik na przechowywanie kwiatków. Może pełnić także rolę ozdobną, doskonale sprawdzi się jako organizer biurowy, schowek na przyprawy, a czasami nawet na prasę. Na tym jednak jej zalety się nie kończą. Wśród innych plusów można wymienić jeszcze:

  • dużą odporność na uszkodzenia – niestraszny jej ciekawski kot albo nieostrożni goście,
  • dobre warunki do hodowli ziół,
  • większy wybór kolorów i kształtów, w jakich można je zakupić,
  • łatwe utrzymanie w czystości.

Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy doniczka jest zabezpieczona impregnatem albo lakierem. Metal może z czasem pokryć się rdzą, która nie tylko zniszczy wygląd dekoracji, ale także może zaszkodzić roślinom.

Szukając metalowej donicy, warto rozglądać się po dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych lub placówkach z dekoracjami jak np. PI-SHAPE. Producenci specjalizujący się w wyrobach metalowych stawiają na materiały najwyższej jakości, co oznacza, że w ich przypadku nie ma mowy o wyginaniu stojaków w rękach czy uszkodzeniach pod wpływem wilgoci. Takie doniczki najlepiej sprawdzą się w mieszkaniach i domach urządzonych w stylu nowoczesnym, ale niektóre z nich fajnie zaprezentują się w wiejskich domkach. Nie można zapomnieć, że rośliny hodowane w metalowych pojemnikach również trzeba od czasu do czasu przesadzić.