Zakładanie firmy w 2021 roku – opłaty i warunki

Świeżo upieczeni absolwenci szkół i uczelni, osoby zmęczone etatem czy też ludzie, którzy chcą dać szansę swojemu rewolucyjnemu pomysłowi – łączy ich pojawiająca się choć na moment myśl o założeniu własnej firmy. Wokół otwierania działalności narosło wiele historii, między innymi te o dużych opłatach związanych z prowadzeniem firmy i trudnościach w przejściu przez procedurę. Część z tych opowieści znajduje potwierdzenie w rzeczywistości, część jednak bywa mocno przesadzona. Dowiedz się, jak wygląda zakładanie firmy w 2021 i co warto wiedzieć, zanim złożysz potrzebne wnioski.

Zakładanie firmy – formalności

W 2021 roku procedury dotyczące zakładania działalności gospodarczej w Polsce są prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jeżeli tylko posiadasz Profil Zaufany, firmę założysz bez wychodzenia z domu. Założenie Profilu Zaufanego odbywa się przez bank i pozwala na elektroniczne podpisywanie dokumentów.

Czy wiesz, że możesz zacząć od prowadzenia działalności nierejestrowanej? To rozwiązanie dla osób, które chcą wypróbować swój pomysł lub wykorzystać działalność w celu dorobienia do etatu. Działalność nierejestrowaną możesz prowadzić do momentu, w którym dochody z jej tytułu przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2021 roku limit dla działalności nierejestrowanej wynosi 1400 zł brutto).

Jeżeli chcesz zarejestrować działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, odwiedź stronę CEIDG i wypełnij wniosek CEIDG-1. Na końcu podpisz go Profilem Zaufanym.

Nowa firma a opłaty

Z samym otwieraniem jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce nie wiążą się żadne opłaty. Złożenie wniosku do CEIDG nic nie kosztuje, podobnie jak ewentualna deklaracja VAT. Również otwarcie spółki cywilnej nie generuje opłat.

Inaczej ma się sprawa ze spółką handlową, która wymaga uzyskania wpisu do KRS. W takim przypadku konieczne będzie uiszczenie opłaty sądowej w wysokości 500 zł oraz dopłacenie 100 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Co więcej – musimy liczyć się także z kosztami notarialnymi, jeżeli zdecydujemy się na sformalizowanie spółki w ten sposób. Inną opcją jest spisanie umowy cywilnoprawnej, od której należy odprowadzić podatek w wysokości 0,5% wartości wkładów.

Prowadzenie firmy – opłaty

O ile możemy uniknąć jakichkolwiek kosztów podczas zakładania działalności, prowadzenie jej to już zupełnie inna historia. Trzy skróty, z którymi każdy przedsiębiorca powinien się oswoić to PIT, ZUS oraz (w większości przypadków) VAT.

Podatek dochodowy PIT

Prowadząc działalność gospodarczą, musimy liczyć się z koniecznością odprowadzania podatku od dochodów. Jeżeli rozliczamy się na zasadach ogólnych, podatek ten wynosi 17%, a po przekroczeniu II progu podatkowego (obecnie 85 582 zł) 32%, ale jedynie od dochodów, które przekroczyły wspomnianą kwotę. Inną opcją jest podatek liniowy (19% niezależnie od dochodów), ryczałt lub karta podatkowa, choć te dwie ostatnie opcje dostępne są jedynie po spełnieniu określonych w ustawie warunków.

Składki na ubezpieczenia ZUS

Składki ZUS to w rzeczywistości trzy opłaty: składka na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy. Standardowa składka ZUS w 2021 roku wynosi 1457,49 zł. Nowe przedsiębiorstwa mogą jednak skorzystać z szeregu ułatwień – dostępne są:

  • “ulga na start”, czyli zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne przez okres 6 miesięcy od momentu założenia firmy;
  • ZUS preferencyjny (inaczej “mały ZUS”), czyli składka dla nowych firm ze stażem krótszym niż 24 miesiące (więcej tutaj);
  • “mały ZUS plus”, czyli składka obliczana proporcjonalnie do dochodów przedsiębiorcy.

Podatek VAT

To składka odprowadzana od wszystkich towarów i usług – dotyczy sprzedawców i nabywców, przedsiębiorców oraz osoby fizyczne. W prowadzeniu działalności podatek VAT ma duże znaczenie – zakupy na firmę obniżą wysokość podatku do zapłaty, podczas gdy sprzedaż towarów i usług spowoduje zwiększenie należnej kwoty.