Zadaszenie na taras a estetyka domu – jak uzyskać integralną całość?

Dom powinien być przede wszystkim bezpieczny i przytulny, lecz się zwracać należytą uwagę także na jego wygląd. Każdy chciałby mieszkać w ładnej zabudowie, lecz aby osiągnąć pożądane efekty, należy upewnić się, że każdy element budynku do siebie pasuje – wliczając w to zadaszenie na taras.

Jak istotny jest taras dla wyglądu i estetyki zabudowy?

Jeśli weźmiemy pod uwagę suche statystyki, a mianowicie zestawienie wielkości przeciętnego tarasu do uśrednionych rozmiarów budynku mieszkalnego, wniosek będzie dość jasny – taras, nie wspominając już o samym jego zadaszeniu, w zdecydowanej większości przypadków stanowi jedynie niewielki odsetek całkowitej przestrzeni domu. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że kwestia te nieco inaczej prezentuje się w praktyce, a pomiary bez kontekstu mogą okazać się mało rzeczowe.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że w porównaniu do innych pomieszczeń w domu, taras jest uczęszczany głównie w celach relaksu lub rozrywki. To właśnie tam zaprasza się gości na wakacyjnego grilla lub zagłębia w dobrą książkę w letnie, deszczowe wieczory. Można powiedzieć więc, że jest on szczególnie ważny w kreacji ogólnego wizerunku domu, gdyż ma w nim miejsce niebagatelna część życia towarzyskiego lokatorów.

Aby skutecznie ocenić wygląd tarasu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak prezentuje się jego zadaszenie. Idealne zadaszenie na taras (a przynajmniej rozpatrywane pod względem estetycznym) to takie, które w pewien sposób wyróżnia się na tle reszty zabudowy, stanowiąc z nią jednocześnie integralną, spójną całość.

Najpopularniejsze i najciekawsze inspiracje dla zadaszeń tarasu!

Oczywiście, aby zaprojektować interesującą zabudowę, należy mieć konkretny pomysł, za którym będzie się podążać w celu osiągnięcia pożądanych efektów. Przede wszystkim trzeba obrać dany nurt, zgodnie z własnymi preferencjami, a także możliwościami finansowymi – nie zawsze jest się w końcu w stanie zaprojektować dom dokładnie tak, jak się wymarzyło. Z reguły jest to wybór pomiędzy klasycznym wystrojem a nowoczesnym minimalizmem – warto dopasować do nich także zadaszenie na taras, aby nie odstawało od ustalonej estetyki.

Wiele osób decyduje się na instalacje wykonane ze szkła lub przezroczystych tworzyw sztucznych, aby odpowiednio rozświetlić taras i nadać mu przyjemnej, lekkiej atmosfery. Warto podkreślić, że prawidłowo wykonane zadaszenie może prezentować się naprawdę świetnie, jednak jest to rozwiązanie, które nie ma miejsca w przypadku starszej zabudowy, która nie uległa odpowiedniej renowacji.

Zadaszenie na taras może także zostać wykonane z drewna lub innych, naturalnych materiałów, które po właściwym zabezpieczeniu najlepiej komponują się ze starymi domami. Nawet zwykłe deski otwierają szereg możliwości – można pomalować je na niemal dowolny kolor i nadać im interesujące kształty. Tańszą alternatywą jest tu dobrze znana sklejka, coraz częściej wykorzystywana jako zamiennik dla drewna.

Zadaszenie na taras a wnętrze – czy warto zachować ciągłość?

Jedną z najczęstszych designerskich wpadek jest bagatelizowanie roli wystroju wnętrza, nawet jeśli jest to pomieszczenie otwarte, takie jak taras. Aby całość była spójna i prezentowała się stylowo, nie powinno się dobierać do tarasu wyposażenia, które kompletnie nie pasuje do całej reszty. Jeśli zadaszenie na taras jest drewniane, najlepszym pomysłem jest zainwestowanie w stoliki i ławki wykonane z drewna, a nie modele plastikowe. Rzecz jasna działa to w dwie strony – unowocześnione konstrukcje lepiej komponują się z minimalistycznym podejściem, czego nie można ignorować. Cały wystrój zaleca się zaprojektować od razu – tylko wtedy można mieć absolutną pewność, że nie zamieni się on w losową stertę mebli i akcesoriów, które całkowicie kłócą się z przewodnią estetyką tarasu. Kluczem jest tu plan oraz przemyślane podejście do każdego detalu – odrobina dedykacji z pewnością zwróci się z nawiązką!