Wymiana samochodu w 5 krokach

Wymiana samochodu w 5 krokach

Gdy przychodzi do zmiany samochodu, chcemy, aby cały proces odbył się jak najszybciej i bez nieprzyjemnych niespodzianek. Dla osób korzystających na co dzień z auta podczas dojazdu do pracy przerwa w użytkowaniu samochodu musi być jak najkrótsza, dlatego w tym artykule doradzamy, jak sprawnie wymienić auto na nowe.

Krok pierwszy – przygotowania do sprzedaży

Niezależnie od tego, w jaki sposób zamierzamy znaleźć nabywcę, musimy zadbać o wygląd oraz stan techniczny posiadanego samochodu. Ludzie zazwyczaj kupują oczami, a atrakcyjne wizualnie oferty cieszą się znacznie większym wzięciem, dlatego należy zadbać o umycie, nawoskowanie i wypolerowanie karoserii. Oczywiście na tym etapie sprzedaży warto zadbać również o takie kwestie, jak uzupełnienie ubytków w lakierze, a także przegląd w warsztacie. Fachowiec nie tylko pomoże naprawić usterki, ale również określi stan techniczny auta. Pomoże to ustalić cenę samochodu, a także stworzyć wiarygodną ofertę, która bierze pod uwagę faktyczną kondycję pojazdu.

Krok drugi – wycena

Wiedza na temat aktualnej wartości samochodu pozwala w realistyczny sposób dopasować nasze oczekiwania wobec budżetu przeznaczonego na zakup nowego auta. Wiedząc, jak wysoka jest cena rynkowa posiadanego samochodu, można przygotować ofertę dopasowaną do możliwości potencjalnych nabywców – jeżeli decydujemy się na sprzedaż samodzielną – a także przygotować się na możliwą wysokość oferty ze strony komisu lub skupu. W przypadku firm skupujących lub biorących auta w komis zaproponowana cena będzie niższa od wartości rynkowej – różnica między nimi stanowi zysk przedsiębiorstwa – jednakże firmy te oferują znaczne uproszczenie i skrócenie procesu sprzedaży. Wartość auta można określić na podstawie dostępnych na rynku ofert lub z użyciem dostępnych w sieci baz danych.

Krok trzeci – wystawienie auta na sprzedaży

W tym celu możemy samodzielnie wystawić ogłoszenie na portalach motoryzacyjnych, skontaktować się z komisem lub skupem samochodów. Jeżeli zależy nam na czasie, należy wziąć pod uwagę ostatnie z wymienionych rozwiązań. Skup aut używanych Warszawa oferuje rzetelną wycenę, płatność od ręki, a także błyskawiczną obsługę zlecenia, dzięki czemu podpis na umowie można złożyć już w ciągu kilkudziesięciu godzin od pierwszego kontaktu ze skupem.

Krok czwarty – obsługa dokumentów

W przypadku kontaktu ze skupem lub komisem możemy liczyć, że firma dostarczy nam gotowe do podpisania dokumenty. Jednakże podczas samodzielnej sprzedaży to my musimy zadbać o przygotowanie umowy o kupnie-sprzedaży. Przekazanie kluczyków i złożenie niezbędnych podpisów to nie koniec kwestii związanych ze sprzedażą. Musimy jeszcze poinformować ubezpieczyciela oraz odpowiedni urząd o dokonanej transakcji. Czynności te można załatwić przez internet, a niektóre firmy wyręczają w tym sprzedawcę, ale dobrze jest się upewnić, czy dopełniliśmy wszystkich formalności.

Krok piąty – zakup nowego auta

Mając w ręku gotówkę, należy zacząć szukać nowego auta – chociaż najlepiej jest rozpocząć ten proces równolegle z krokiem numer dwa. Im więcej czasu spędzimy na przeglądaniu ofert, tym mamy większą szansę na znalezienie auta dopasowanego do naszych potrzeb. Wiedząc, ile pieniędzy będziemy mogli przeznaczyć na kupno nowego samochodu, warto z wyprzedzeniem skontaktować się z właścicielami pojazdów o atrakcyjnej cenie, umówić się na jazdę próbną oraz kontrolną wizytę w warsztacie.