Wygodny chwyt. Jakie rączki w wózkach dziecięcych są najlepsze?

uchwyt-wozka-dzieciecego-na-bialym-tle

Wybierając wózek dziecięcy, zwracamy uwagę przede wszystkim na kwestie bezpieczeństwa, funkcjonalność, wygodę dziecka i walory estetyczne. Tymczasem dobry wózek musi być również komfortowy dla prowadzącej go osoby, a duży wpływ ma na to nie tylko system amortyzacji i koła, ale również element, na który często nie zwracamy szczególnej uwagi podczas zakupu, czyli rączka. Co warto o niej wiedzieć, by cieszyć się każdym spacerem z wózkiem?

Rączka pełna czy podwójna?

Zacznijmy od rodzaju rączek. Montowane do wózków uchwyty dzielą się na pełne, w kształcie łuku, i podwójne. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej popularne – znajdziemy je w każdym wózku głębokim i wielofunkcyjnym, ponieważ pozwalają na stabilne prowadzenie cięższych modeli. Ich ogromną zaletą jest możliwość wygodnego pchania wózka dziecięcego jedną ręką, dzięki czemu podczas długich spacerów można na przykład prowadzić za rękę drugie dziecko lub korzystać z telefonu bez konieczności zatrzymywania się.

Rączki podwójne są powszechnie używane w lekkich, składanych spacerówkach zwanych potocznie parasolkami. Takie rozwiązanie ułatwia pchanie tego typu wózka i manewrowanie nim, jego oczywistym minusem jest jednak konieczność używania obu rąk i brak regulacji wysokości ustawienia uchwytów.

Rączka z regulacją – niezbędny element wygodnego wózka

Regulowana rączka jest podstawą komfortowego prowadzenia wózka, ponieważ pozwala ustawić uchwyt na wybranej przez nas wysokości. Dzięki temu nie garbimy się nad zbyt niską rączką ani nie męczymy rąk, trzymając je nienaturalnie wysoko. Każda osoba pchająca wózek może natomiast dopasować ustawienie rączki do swoich preferencji, a w razie potrzeby szybko je zmienić.

Niektóre modele rączek można złożyć całkowicie, co przydaje się, gdy znajdziemy się na przykład w zatłoczonym autobusie lub chcemy szybko schować wózek w ciasne miejsce. Ważne, by regulacja wysokości była płynna i nie nastręczała kłopotów.

Zasadniczo producenci stosują dwa rozwiązania pozwalające na zmianę wysokości ustawienia rączki – teleskopowe, gdzie uchwyt wsuwa się i wysuwa, oraz podnoszone, polegające na unoszeniu rączki po wciśnięciu specjalnego przycisku do jednego z możliwych ustawień. Warto przetestować oba rodzaje i wybrać ten, który wydaje się nam praktyczniejszy – podpowiada ekspert pracujący dla polskiego producenta wózków dziecięcych i fotelików samochodowych, firmy Coletto.

Gumowa, piankowa, skórzana – jakim materiałem można obić rączkę?

Dla wygody prowadzenia wózka oraz oczywiście jego wyglądu znaczenie ma również materiał, z jakiego wykonana jest rączka. Najczęściej spotyka się uchwyty zrobione z pianki, gumy, skóry naturalnej lub sztucznej. Materiał powinien być przyjemny w dotyku, antypoślizgowy, łatwy do utrzymania w czystości i oczywiście odporny na działanie warunków atmosferycznych. Trudno powiedzieć, który rodzaj obicia jest najlepszy – wszystko zależy tutaj od indywidualnych upodobań. Na rynku dostępne są również specjalne pokrowce na rączkę wózka.

Spacerówki z przekładaną rączką

Na koniec ciekawostka, która bardzo ułatwia życie opiekunom małych dzieci, czyli rączka przekładana. Takie rozwiązanie pozwala na szybką zmianę kierunku jazdy, w którym jest usadzone dziecko. W momencie, gdy świeci ostre słońce, pada deszcz lub wieje wiatr, możemy szybko przełożyć rączkę i wieźć malucha tyłem, by w ten sposób go osłonić. Błyskawiczna zmiana ustawienia przydaje się również, kiedy dziecko staje się niespokojne, marudne lub chcemy je nakarmić. Warto więc rozważyć zakup wózka wielofunkcyjnego lub spacerowego wyposażonego w taki rodzaj uchwytu.