Wydajna klimatyzacja domowa – zalety

W letnie dni każdy z nas pragnie odetchnąć chłodnym i zdrowym powietrzem, jakie daje klimatyzacja domowa. W mieszkaniach jest wtedy bardzo ciepło, co wpływa na dyskomfort domowników. To sprawia, że klimatyzacja w domu cieszy się coraz większym uznaniem na rynku. Jakie zalety ma montaż klimatyzatora? Z czym wiąże się taka instalacja?

Elementy klimatyzacji domowej

Zazwyczaj klimatyzacja domowa to wydajne urządzenia, które pozwalają ochładzać wnętrza domów i mieszkań. Ich skład i działanie są nieco podobne do działania lodówki. Elementami tych urządzeń są:

  1. skraplacz,
  2. parownik,
  3. element dławiący,
  4. agregat sprężarkowy.

Warto podkreślić, że nowoczesne modele dają też możliwość osuszania, nawilżania, oczyszczania, a nawet ogrzewania wnętrza domu. Większa liczba funkcji z pewnością wpłynie na nasz komfort.

Jakie zalety ma domowa klimatyzacja?

Pierwszym plusem jest fakt, że nie musimy przerabiać istniejącej instalacji grzewczej lub wentylacyjnej. Każde z pomieszczeń ochładzać możemy do innej temperatury, natomiast samo sterowanie wartościami jest niezwykle łatwe. Co ciekawe, na rynku znajdziemy urządzenia, które samodzielnie zamontujemy dzięki instrukcji lub filmikom instruktażowym. Poszczególne klimatyzatory nie są łączone, dlatego nie trzeba uwzględniać połączeń pomiędzy nimi w planie budowy domu.

W klimatyzowanym pokoju znacznie lepiej się śpi i funkcjonuje. Specjalne systemy filtrów pomagają w pozbyciu się zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu i wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie trzeba korzystać z chłodzenia całego mieszkania bez przerwy, gdyż istnieje możliwość klimatyzacji w jednym lub dwóch pomieszczeniach.

Montaż klimatyzacji w domu

Montaż klimatyzacji w domu zazwyczaj powierzamy specjalistom, którzy znają się na swojej pracy. W standardowych modelach bazuje się na kilku krokach – montażu jednostki wewnętrznej, montażu jednostki zewnętrznej, połączenia urządzeń ze sobą, podłączenia całego systemu do sieci elektrycznej i przeprowadzenie instalacji odprowadzania skroplin z jednostki wewnętrznej. Niezwykle ważna jest sama lokalizacja urządzenia, która zapewni łatwe odprowadzanie gorącego powietrza na zewnątrz. Warto zauważyć, że klimatyzatory powinny mieć około 30 cm wolnej przestrzeni z każdej strony i około 20 cm nad sobą. Jeżeli nie posiadamy takiego miejsca w domu, ciekawą opcją jest dobranie sprzętu o nietypowym kształcie.