Wózki toaletowe dla niepełnosprawnych. W jaki sposób dobrać udogodnienia dla osób z obniżoną sprawnością ruchową?

Osoby z niepełnosprawnościami często borykają się z trudnościami w utrzymaniu higieny osobistej. Mogą mieć ograniczoną zdolność do samodzielnego wykonywania czynności higienicznych, takich jak mycie, kąpiel czy korzystanie z toalety. Wyzwania, z jakimi muszą sobie poradzić, mogą być związane z ich fizycznymi ograniczeniami lub brakiem dostępu do odpowiednich udogodnień. Rozwiązanie, które może pomóc im w wykonywaniu tych podstawowych czynności może być wózek toaletowy.

Czym jest wózek inwalidzki toaletowy?

Wózek sanitarny, zwany także wózkiem toaletowym, to specjalny rodzaj wózka, który jest przeznaczony do użytku w łazience lub toalecie. Jest to udogodnienie dla osób z niepełnosprawnościami, które mają trudności z samodzielnym korzystaniem z toalety lub potrzebują pomocy w utrzymaniu higieny osobistej. Dzięki swojej konstrukcji wózki toaletowo prysznicowe są przystosowane do używania ich w łazienkach i toaletach. Są wykonane z wytrzymałych materiałów, które jednocześnie można łatwo utrzymać w czystości.

wózki tolaetowo-prysznicowe

Wózki toaletowo-prysznicowe składają się z podstawy z siedziskiem, podpórek na ręce, a także z wieszaka na pojemnik na mocz lub kał. Urządzenie może być wyposażony w uchylne podłokietniki, podnóżki odchylane, a także w specjalne koła z hamulcami, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Wózek prysznicowy umożliwia osobie z niepełnosprawnościami poruszanie się po łazience i korzystanie z toalety bez pomocy innej osoby. Dzięki temu osoba ta może zachować swoją autonomię i uniezależnić się od opieki innych osób w kwestii podstawowych czynności higienicznych.

Wózki sanitarne są udogodnieniem zarówno dla osób chorujących lub starszych, jak również dla ich opiekunów. Wózek inwalidzki toaletowy może ułatwić wykonywanie czynności higienicznych i jednocześnie zmniejszyć ryzyko urazów związanych z przenoszeniem osoby niepełnosprawnej między łóżkiem, toaletą i wanną. Dlatego opiekując się taką osobą warto zainwestować w wózki toaletowe z regulowanym oparciem.

Czym kierować się wybierając wózek toaletowy?

Wózki inwalidzkie toaletowe są dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, aby sprostać różnym potrzebom i wymaganiom osób z niepełnosprawnościami. Wózki toaletowo z dużymi kołami są bardzo stabilne. Swoim wyglądem przypominają klasyczne wózki inwalidzkie. Najczęściej wykorzystuje się w domach opieki i szpitalach. W domach, w których jest wystarczająco dużo miejsca, aby nimi operować, sprawdzają się także w użytku prywatnym.

Z kolei wózki sanitarne z małymi kołami są bardziej uniwersalne. Mają mniejsze gabaryty i łatwiej się nimi operuje nawet na niewielkich powierzchniach. Z tego względu doskonale sprawdzają się w warunkach domowych. Zakup takiego wózka to duże ułatwienie w życiu każdej osoby z obniżoną sprawnością.