Wkładki higieniczne – jak je stosować? Czy są one bezpieczne?

Dobrej jakości wkładki higieniczne mają na celu poprawienie komfortu w okresach pomiędzy miesiączkami. Mimo wszystko nie są one w stanie zastąpić podpasek czy tamponów, ponieważ są one mniej chłonne. Stosowane są przez kobiety w celu zmniejszenia przykrego zapachu z pochwy oraz ochrony przed plamieniem w trakcie owulacji – absorbują wtedy wydzielinę z pochwy. Stanowią istotny element higieny intymnej, jednak powinno się je zmieniać co około 4 godziny.

Wkładki higieniczne – kiedy można je stosować?

Wkładki higieniczne swoim wyglądem do złudzenia przypominają tradycyjną podpaskę, jednak są zdecydowanie cieńsze oraz mniej chłonne. W związku z powyższym wkładki znalazły zastosowanie poza okresem krwawienia miesiączkowego. Efektywnie niwelują nadmierną ilość wydzieliny pochwowej oraz przykry zapach z pochwy.

Głównym przeznaczeniem wkładek higienicznych jest jak najlepsze pochłanianie wydzieliny pochwowej, która w pewnych fazach cyklu menstruacyjnego produkowana jest w nadmiarze. Zatem wiele kobiet sięga po tę formę ochrony bezpośrednio przed i po miesiączce, jak i w połowie cyklu, który odpowiada owulacji.

Wkładki higieniczne to idealny sposób na plamienie owulacyjne. W trakcie owulacji następuje zmiana konsystencji i ilości wydzieliny pochwowej – charakterystyczny jest wzrost ilości wydzieliny z pochwy, która przybiera formę bardziej lejącą, przypominającą białko jaja kurzego.

Wkładki higieniczne są istotnym elementem higieny intymnej w trakcie miesiączki. Mogą także stanowić dodatkowe zabezpieczenie u kobiet stosujących tampony. Jest to idealna forma ochrony bielizny przed ewentualnym zabrudzeniem bielizny przez krew miesiączkową.

Jednak nawet najlepszej jakości wkładki higieniczne nie zastąpią podpasek. Służą one wyłącznie poprawie komfortu między miesiączkami. Są zbyt mało chłonny, by móc absorbować krew miesiączkową.

Wkładki są również stosowane przez kobiety cierpiące na nietrzymanie moczu. Przy niewielkim tak zwanym popuszczaniu moczu wkładki mogą wesprzeć higienę intymną.

Wkładki higieniczne – jak je stosować?

Z obserwacji wynika, że istnieje grupa kobiet, które dla zapewnienia świeżości i poprawy komfortu noszą wkładki higieniczne niemal codziennie. Wkładki higieniczne są jednym z produktów dedykowanych kobietom w celu zapewnienia im optymalnej ochrony okolicy intymnej. Są dość popularne, szczególnie w grupie młodych kobiet, gdyż znacznie poprawiają ich komfort życia.

Podczas stosowania składek higienicznych należy pamiętać o ich regularnej wymianie – co 4 godziny. Jest to istotne w kontekście infekcji intymnych. Gromadząca się w intymnym miejscu wydzielina z pochwy, może stać się źródłem infekcji bakteryjnych, a czasem nawet grzybiczych.

Bez względu na niewielkie zagrożenie wynikające ze stosowania wkładek higienicznych, należy zachować szczególną ostrożność. Alergie kontaktowe występują niezwykle rzadko. Oczywiście należy wziąć pod uwagę taką sytuację, szczególnie iż producenci wkładek w trosce o komfort płci pięknej nasączają wkładki nie tylko substancjami zapachowymi, ale również pochłaniaczami wilgoci. Niestety, może to w niektórych przypadkach prowadzić do suchości pochwy i znacznego wysuszenia okolicy intymnej, co prowadzi do infekcji.