Witaminy- czy można je przedawkować?

Zarówno nadmiar, jak i niedobór witamin jest szkodliwy dla zdrowia. Zdecydowanie częściej mówi się o niedoborze witamin, lecz przypadki przedawkowania witamin nie są odosobnione. Bóle brzucha, wymioty, bezsenność, uszkodzenie wątroby to niektóre z objawów nadmiaru witamin.

W jaki sposób można przedawkować witaminy?

Hiperwitaminoza dotyczy głównie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli: A, D, E i K, które są kumulowane w tkance tłuszczowej, a nie wydalane wraz z moczem. Mimo to zdarza się, że przedawkowany zostanie kwas l- askorbinowy, czyli witamina C, która jest rozpuszczalna w wodzie. Nadmiar witamin w organizmie jest spowodowany głównie niewłaściwą suplementacją. Grozi to tym osobom, które przez dłuższy czas stosuję suplementy bez wcześniejszych badań i konsultacji z lekarzem. Inną przyczyną hiperwitaminozy jest zbyt monotonny jadłospis- chodzi tu o spożywanie ciągle tych samych produktów. Poza tym niektóre choroby powodują, że próg toksyczności witamin zmniejsza się, a wtedy przyjmowanie nawet niewielkich dawek dobowych, może dawać objawy hiperwitaminozy.

Jak objawia się przedawkowanie poszczególnych witamin?

Kwas l- askorbinowy, czyli witamina C rozpuszcza się w wodzie, więc jej przedawkowanie jest niezwykle rzadkie. Przedawkowanie może skutkować tworzeniem się kamieni nerkowych, pojawienia się wysypki na skórze lub zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Poza tym kwas l-askorbinowy przyjmowany w dużych dawkach, w pierwszej kolejności powoduje objawy ze strony układu pokarmowego, np. bóle brzucha, biegunki, wymioty, zgagę.

Przedawkowanie witaminy K, regulującej proces krzepnięcia krwi prowadzi do rozpadu erytrocytów, a tym samym do niedokrwistości. Objawami nadmiaru tej witaminy jest pocenie się, stałe uczucie gorąca, a u niemowląt jest to żółtaczka, a nawet uszkodzenia tkanki mózgowej.

Gdy w organizmie za dużo jest witaminy D, zwiększa się stężenie wapnia we krwi, a co za tym idzie może dojść do zwapnienia serca, nerek, płuc, naczyń krwionośnych. Objawy hiperwitaminozy D to: osłabienie, senność, depresja, bóle głowy, brzucha, spadek apetytu, biegunki lub zaparcia, wymioty, wielomocz, kamica nerkowa.

Problemy z krzepliwością krwi są objawem przedawkowania witaminy E, co jest niebezpieczne w przypadku urazów i zabiegów. Na szczęście zdarza się to niezwykle rzadko. Natomiast nadmiar witaminy A objawia się ociężałością, osłabieniem mięśni, odwapnieniem kości, pogorszeniem cery, a także krwotokami, zaburzeniami pracy serca, nerek, ośrodkowego układu nerwowego.