Witamina D3 – właściwości, nadmiar i niedobór, skutki uboczne

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu wymaga dostarczenia mu wielu minerałów i witamin. Co więcej, witaminą szczególnie cenną dla ciała jest witamina D3. Określana jest mianem witaminy słońca, ponieważ powstaje z cholesterolu w trakcie wystawienia ciała na ekspozycję słoneczną. Na szczęście można ją znaleźć również w żywności lub w suplementach diety. Jakie właściwości i działanie na organizm wykazuje witamina D3?

Jakie właściwości i działanie na organizm wykazuje witamina D3?

Witamina D3 wykazuje bardzo różne właściwości, od zapobiegania nowotworom po budowę kości. Ta witamina odpowiada przede wszystkim za prawidłowy rozwój układu kostnego i mineralizację kości. Stymuluje również gospodarkę wapniowo-fosforową w ciele poprzez wyrównanie niewłaściwego stosunku wapnia do fosforu w organizmie. W związku z tym tak często małym dzieciom rekomenduje się podawanie leków witaminowych z wysoką zawartością witaminy D3 lub innych minerałów bądź też pokarmów, w których występuje. Interesujący jest fakt, iż poprawia także funkcjonowanie mięśnia sercowego, układu krążenia oraz zapewnia utrzymanie szczupłej sylwetki.

Co powoduje niedobór lub nadmiar witaminy D3?

Przeważnie niedobór witaminy D3 występuje w organizmie w przypadku, gdy dieta jest bardzo uboga w pokarmy z tą witaminą bądź, gdy osoba nie wychodzi regularnie na świeże powietrze poddać się ekspozycji na słońce. Wystarczy tylko 20 minut dziennie na świeżym powietrzu, aby ciało wyprodukowało wystarczającą ilość witaminy D3. W związku z powyższym witamina D3 cieszy się opinią witaminy słońca. Z tej samej przyczyny u wielu osób mogą pojawić się niedobory tej witaminy – nie każdy teren jest w takim samym stopniu nasłoneczniony.

Witaminę D3 można również przedawkować. Dochodzi do tego, kiedy przyjmuje się ją intensywnie we wszystkich jej postaciach: w postaci wyjścia na słońce, w suplementach diety lub lekach oraz w diecie bogatej w pokarmy z witaminą D. Niemniej chodzi tutaj o dawkę o wartości co najmniej 100 000 UI, gdzie standardowa dzienna dawka dla osoby dorosłej wynosi 8000 UI. Symptomami przedawkowania witaminy D3 jest brak apetytu, osłabienie, zaburzenia pracy nerek, serca, układu nerwowego, nudności czy kamica pęcherzyka żółciowego.

Skutki uboczne przyjmowania witaminy D3

Nie można ukryć, iż najzdrowiej jest, gdy witaminę D3 organizm wytworzy naturalnie lub zostanie ona dostarczona z nieprzetworzonego pożywienia. Jednak u większości osób niezbędne są leki z witaminą D3, w celu leczenia np. krzywicy, lub po prostu uzupełnienia jej braków. Stwierdzono, iż skutki uboczne pojawiają się najczęściej u pacjentów, którzy spożywali przez długi czas zbyt wysoką dawkę tej witaminy. Jednak również przy stosowaniu dawek leczniczych powyżej 10000 UI niezbędne jest monitorowanie stężenia wapnia w surowicy krwi. Kobiety będące w ciąży powinny przed rozpoczęciem stosowania witaminy D3 skonsultować się z lekarzem, ponieważ może ona wywrzeć negatywny wpływ.