W jaki sposób przebiega leczenie kanałowe zębów?

w-jaki-sposob-przebiega-leczenie-kanalowe-zebow

Leczenie kanałowe, nazywane także endodontycznym, jest metodą leczenia nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, które powstaje w wyniku zaniedbanej albo źle leczonej próchnicy. Pozwala na uchronienie zęba przed usunięciem. Choć panuje przekonanie, że leczenie kanałowe jest bolesne, dzięki rozwojowi stomatologii dziś wcale nie musi takie być. W jaki sposób przebiega leczenie kanałowe zębów?

Diagnoza i wybór metody działania

W trakcie badania wewnątrzustnego lekarz stomatolog może zobaczyć tylko powierzchnię zębów. Z tego względu przed rozpoczęciem leczenia kanałowego konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub bardziej zaawansowanej tomografii komputerowej. Umożliwiają one zapoznanie się z architekturą kanałów (ich liczbą, położeniem i zakrzywieniem) oraz pozwalają sprawdzić, jak zaawansowane jest zapalenie i jak daleko sięga. Dzięki zdjęciom rentgenowskim i tomografii stomatolog może dobrać odpowiednie znieczulenie i zaplanować optymalny przebieg leczenia.

Usunięcie zmian próchniczych i zakażonej lub zapalnie zmienionej miazgi

Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest usunięcie próchnicy. Po wykonaniu znieczulenia miejscowego stomatolog zakłada koferdam, czyli specjalną osłonę gumową, która odsuwa język i zapobiega przedostawaniu się nadmiaru śliny do wnętrza zęba podczas zabiegu. Następnie lekarz otwiera ząb, aby dostać się do jego komory i kanałów korzeniowych, po czym usuwa zakażoną lub zapalnie zmienioną miazgę i dokładnie oczyszcza wnętrze zęba, wielokrotnie płucząc kanały preparatem dezynfekującym. Współcześnie nie wykonuje się już dewitalizacji miazgi, czyli tak zwanego zatrucia zęba powodującego ból, z którym kojarzone jest leczenie kanałowe. Podczas zabiegu stomatolog wielokrotnie korzysta z endometru, który umożliwia sprawdzenie długości kanałów, a w rezultacie pozwala zwiększyć szansę na powodzenie leczenia.

Wypełnienie kanałów i odbudowanie zęba

Po zdezynfekowaniu i wysuszeniu kanałów stomatolog przechodzi do ich wypełnienia. Wykorzystuje w tym celu specjalne materiały termoplastyczne, które dokładnie je uszczelniają oraz powstrzymują rozwój bakterii. Najczęściej używana jest rozgrzana gutaperka, która umożliwia dokładne wypełnienie kanału wraz z jego bocznymi rozgałęzieniami. W celu sprawdzenia efektów leczenia na koniec wizyty stomatolog wykonuje drugie zdjęcie rentgenowskie lub tomografię. Nowoczesne gabinety dentystyczne, takie jak przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Brzesku, są w stanie przeprowadzić całe leczenie kanałowe podczas jednej wizyty. W bardziej skomplikowanych przypadkach mogą być jednak potrzebne 2 lub 3 spotkania. Po zakończeniu leczenia konieczne jest odbudowanie zęba materiałem kompozytowym lub koroną protetyczną.