Uszkodzony zawór n75 – objawy i sposoby naprawy

uszkodzony-zawor-n75-objawy-i-sposoby-naprawy

Turbosprężarki o zmiennej geometrii to rozwiązanie cieszące się dziś sporą popularnością wśród posiadaczy samochodów osobowych. Te stosunkowo niewielkie urządzenia pozwalają znacznie poprawić wydajność pracy silnika na nawet niskich obrotach. Za poprawność ich działania odpowiada tak zwany zawór N75. W toku eksploatacji zawór może ulec uszkodzeniu – w jaki sposób się to objawia i co można w takiej sytuacji zrobić?

Czym jest zawór N75?

Zawór N75 to sterownik odpowiedzialny za pracę kierownicy spalin obecnej w turbosprężarce samochodowej. Zawór podłączony jest do komputera pokładowego samochodu, który oblicza i przekazuje do zaworu informacje o tym, jak dużego doładowania wymaga silnika. Na podstawie uzyskanych danych, zawór ustawia obrotowe łopatki kierownicy pod odpowiednim kątem. Jeśli silnik pracuje na niskich obrotach i spaliny mają niskie ciśnienie, zawór N75 ustawia łopatki w taki sposób, by przestrzenie między nimi były wąskie. Tym samym zwiększa ich ciśnienie, dzięki czemu wirnik turbiny obraca się – tym samym turbosprężarka pracuje, a silnik zostaje dodatkowe doładowanie. Na wysokich obrotach, kiedy ciśnienie spalin jest wysokie, zawór obraca łopatki, by przestrzenie między nimi stały się szersze. W ten zapobiega uszkodzeniu turbosprężarki w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia.

Jak objawiają się usterki zaworu N75

O uszkodzeniu zaworu N75 może świadczyć kilka charakterystycznych i bardzo wyraźnych objawów:

  • turbodziura – czyli opóźniona reakcja turbosprężarki na naciśnięcie pedału gazu,
  • wyraźny spadek mocy silnika,
  • brak doładowania na niskich lub wysokich obrotach – wynika to z zablokowania się łopatek kierownicy,
  • opóźnienie zapłonu paliwa,
  • nietypowe dźwięki dochodzące z komory silnika, która przy wzroście obrotów nasilają się

Jak wyjaśniają specjaliści serwisu Silesia Cars Center, objawy uszkodzenia N75 są typowe również dla innych uszkodzeń turbosprężarki. Dlatego tak ważne jest, żeby po wykryciu niepokojących symptomów jak najszybciej zgłosić się po pomoc.

Jak naprawić zawór?

Nieprawidłowe działanie zaworu N75 może być rezultatem różnych sytuacji. W wielu przypadkach spowodowane jest ono zwykłym zanieczyszczeniem – po usunięciu zbędnego osadu sterownik N75 zaczyna działać jak dawniej. Nie jest to zadanie trudne, jednak wymaga pewnej wprawy i dokładności, dlatego warto zostawić je specjalistom. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy zawór N75 ulegnie uszkodzeniu – wtedy możliwa jest jego regeneracja, czyli wymiana zużytych komponentów na nowe. W wyjątkowych sytuacjach zalecana jest wymiana całego komponentu na nowy egzemplarz.