Usługowe prowadzenie księgowości – czy warto się na nie zdecydować?

Prowadzenie księgowości jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Zdecydowana większość z nich korzysta z usług biur księgowych, ponieważ cała ta rachunkowość wydaje się dla nich dość skomplikowana. Część z przedsiębiorców zatrudnia księgową we własnej firmie. Ale są też osoby, które samodzielnie wykonują tę czynność w swojej firmie. Czy usługowe prowadzenie księgowości może być dobrym rozwiązaniem? Sprawdźmy.

Na czym polega usługowe prowadzenie księgowości?

Jak sama nazwa wskazuje, usługowe prowadzenie księgowości polega na tym, że biuro rachunkowe wykonuje czynności związane z księgowością na rzecz klientów indywidualnych lub firm. Jak wiadomo, księgowość jest skomplikowanym działem rachunkowości, więc samodzielne wykonywanie takiego rodzaju czynności może być zbyt trudne. Owszem są takie osoby, które mają dużą wiedzę na temat księgowości. Jednak nie ukrywajmy, wykonywanie zadań biznesowych oraz zajmowanie się księgowością, może być dla zwykłego przedsiębiorcy bardzo czasochłonne. Przepisy odnośnie księgowości bardzo często się zmieniają. Nowelizacje wprowadzają wiele zmian, a informacje o nich trzeba przyswoić sobie jak najszybciej. Co za tym idzie, przedsiębiorca, nie będzie w stanie zapoznać się z najnowszymi przepisami prawnymi tak szybko, jak biuro rachunkowe. A zatem usługowe prowadzenie księgowości może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ przedsiębiorcy nie będą musieli się o nic martwić, bo odpowiedzialność spoczywa teraz nie tylko na nim, ale też na księgowych z biura rachunkowego.

Czym zajmują się księgowi?

Osoby, które pracują na stanowisku księgowego, muszą wyróżniać się dużą odpowiedzialnością. A to dlatego, że prowadzenie księgowości nie jest łatwe i bardzo szybko można popełnić tutaj jakiś błąd. Księgowi w szczególności zajmują się prowadzeniem ewidencji księgowej, czyli prowadzą księgi rachunkowe, książkę przychodów i rozchodów oraz rozliczenia na ryczałcie. Osoby pracujące w biurach księgowych sporządzają również raporty rozliczeniowe oraz analizy dotyczące sytuacji majątkowej dla swoich klientów. Ponadto obowiązkiem księgowych jest prowadzenie dokumentacji księgowej w staranny i uporządkowany sposób oraz przechowanie jej w należyty i bezpieczny sposób, czyli tak, aby można było ją później szybko odnaleźć. Oprócz tego biuro księgowe reprezentuje swoich klientów przed urzędami, takimi jak Urząd Skarbowy oraz ZUS. W ramach reprezentacji klienta przed urzędami księgowi zajmują się obsługą rozliczeń oraz sporządzaniem i składaniem deklaracji. To są tylko podstawowe obowiązki, którymi zajmują się biura księgowe Warszawa, choć można byłoby ich wymienić tutaj znacznie więcej. Trzeba tutaj również pamiętać, że każde biuro księgowe Warszawa może posiadać inną ofertę usług. Zależy to między innymi od tego, ilu jest specjalistów z zakresu różnych zagadnień dotyczących rachunkowości w danym biurze rachunkowym.

Czy warto powierzyć księgowość specjalistom?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, samodzielne wykonywanie księgowości jest trudne, nawet dla osób, które posiadają wiedzę odnośnie rachunkowości. A to dlatego, że wykonywanie kilku rzeczy naraz może nie być dobrą praktyką dla przedsiębiorcy. Korzystając z pomocy biura księgowego w Warszawie, można liczyć z tego względu na terminowość, rzetelność oraz profesjonalizm przy wykonywaniu czynności księgowych. Osoby pracujące w takich biurach mają doświadczenie w księgowości i sprawami, które się z nią wiążą, zajmują się na co dzień. Wiele przedsiębiorców chętnie podejmuje współpracę z tego rodzaju firmami. Czy Ty również sięgniesz po pomoc specjalistów od rachunków i finansów?