Ubranko do chrztu – jak wybrać?

Ubranko do chrztu - jak wybrać?

Chrzest święty dziecka wiąże się z wieloma przygotowaniami, zarówno rodziców jak i bliższej rodziny. Przed nami przygotowanie dokumentów, wybór chrzestnych, organizacja obiadu, a także wybór odpowiedniego ubranka dla naszej pociechy. Jak zatem wybrać odpowiednie ubranie dla naszego dziecka?

W co ubrać dziewczynkę?

Wszystko zależy od pory roku, jaką wybierzemy oraz wieku dziecka. W dawnych czasach, kiedy śmiertelność małych dzieci była większa, chrzczono je praktycznie od razu po urodzeniu, jako noworodki. Z czasem wiek chrzczonych dzieci się zwiększał. Aktualnie to rodzice wybierają termin, który im odpowiada. Czasem są to dzieci malutkie w wieku do pół roku, a czasem większe, samodzielnie siedzące lub nawet chodzące. Idealne ubranko do chrztu powinno być eleganckie i spełniać kilka warunków. Jeśli chrzest będzie w miesiącach wiosenno letnich, to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie lekka zwiewna sukienka. Najlepiej wykonana z naturalnych materiałów jak bawełna czy len.

Z pewnością warto skupić się również na dodatkach do sukienki, jak opaska na główkę bądź lekki kapelusik i buciki. Nawet jeśli dziecko jest malutkie i jeszcze leżące, to można zakupić buciki tak zwane niechodki, które mają za zadanie jedynie ochraniać przed ewentualnym chłodem no i oczywiście elegancko wyglądać. Zdecydowanie warto pomyśleć nad dopełnieniem całej stylizacji właśnie o buciki. Zimą lepiej zdecydować się na cieplejsze sukienki z długim rękawem. Do kościoła warto pomyśleć nad czymś ciepłym jak elegancki kombinezon bądź cieplejszy płaszczyk. Pamiętajmy, by ubranko do chrztu było nie tylko eleganckie, ale i wygodne dla naszej pociechy.

Ubranko do chrztu - jak wybrać?

Ubranko dla chłopca

Chłopca możemy równie elegancko ubrać jak dziewczynkę. Zdecydowanie będzie zależne od tego, jaką porę roku wybierzemy, aby ochrzcić dziecko. Latem również postawmy na lekkie materiały, komfortowe i wygodne dla dziecka. Powinny być delikatne i przewiewne. Najlepiej pochodzenia naturalnego jak bawełna czy len. Chłopca możemy ubrać w krótkie, wygodne spodenki w komplecie z koszulą lub body o kroju koszulowym. Zwróćmy uwagę na to, by nie było zbyt przylegające do ciała.

Dodatkami również możemy dodać małemu elegantowi uroku. Możemy dołożyć do całej stylizacji elegancką muszkę oraz kaszkiecik na główkę, który nie tylko będzie elegancko wyglądał, ale i ochroni główkę przed ewentualnym słońcem. Zimą zdecydowanie taki kaszkiet będzie dodatkiem już po uroczystości w kościele albo podczas sesji fotograficznej. Zimą do kościoła warto postawić na cieplutki kombinezon lub elegancką kurteczkę. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania ubrań. Ubranko do chrztu można wykorzystać później jako ubranie na inną okazję, o ile dziecko nie zdąży wyrosnąć do tego czasu. Warto pomyśleć o tym wcześniej i kupić takie, które jeszcze może być użyteczne.

Dodatki

Poza dodatkami typowymi jak, buciki, muszka, opaska na główkę czy kapelusik warto zwrócić uwagę również na kwiaty. Dziewczynkom możemy skomponować wianuszek na głowę z takich samych kwiatów, jakie wybierzemy do wiązanki.