Ubezpieczenie OC dla rowerzysty – co warto wiedzieć?

adwokat Gniezno

Rowerzyści jeżdżą na swoim sprzęcie rekreacyjnie albo używają go zamiast publicznych środków transportu czy samochodów, dlatego uszkodzenie czy kradzież są dla nich szczególnie trudne. Ubezpieczalnia jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zniszczeniami, a także zapłacić za rower, który zniknął z miejsca, w którym go zostawiono.

Podstawowe informacje o ubezpieczeniu roweru

Wykupienie polisy na rower jest szczególnie przydatne, gdyż liczba rowerzystów z roku na rok rośnie tak jak i liczba wypadków czy kradzieży. Nie warto czekać na tragedię i pokrywać dużych rachunków z własnych oszczędności. Zdecydowanie lepiej jest opłacać niewielką miesięczną ratę, która doskonale zabezpieczy lekki pojazd, który tak często staje się łupem złodziei.

Cena polisy jest uzależniona od ubezpieczalni, dlatego przed wyborem jednej firmy trzeba sprawdzić, jakie oferty występują na rynku. W tym celu warto skorzystać z rankingów dostępnych na stronach internetowych, które pozwalają na szybkie i łatwe sprawdzenie dostępnych ofert i wybór odpowiedniej.

Korzystając z Krajowego Rejestru Rowerowego, dowiadujemy się, że składka roczna za ubezpieczenie roweru wynosi nie więcej niż 4,5% jego wartości. Z kolei PZU oferuje ubezpieczenia od 54 zł rocznie. Kiedy rower zostanie uszkodzony albo skradziony, ubezpieczenie jest wypłacane do wysokości równej wartości rynkowej pojazdu (do wysokości sumy ubezpieczenia). W niektórych sytuacjach ubezpieczalnia nie chce wypłacić pieniędzy, podają jakieś błahe i nieprawdziwe przyczyny czy okoliczności. W omawianej sytuacji należy w wyszukiwarce Google wpisać „adwokat Gniezno” czy podać inną miejscowość i specjalista z zakresu prawa pomoże rozwiązać problemy z nieuczciwym ubezpieczycielem.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie roweru?

Ubezpieczenie roweru pozwala chronić sprzęt i samego rowerzystę przed odpowiedzialnością cywilną za spowodowanie wypadku. Rowerzysta, który w trakcie wypadku zniszczył pojazd, nie musi pokrywać strat za kilka tysięcy złotych, gdyż opłaceniem uszkodzeń zajmuje się ubezpieczalnia. Polisa na rower jest przydatna, gdyż w dużych miastach problem złodziei rowerów jest coraz poważniejszy. Ubezpieczalnia pokrywa także koszty leczenia czy rehabilitacji, oczywiście pod warunkiem, że takie zasady współpracy zostały wyszczególnione w umowie. Wszystkie zapisy trzeba dokładnie przeczytać, żeby nie podpisać niekorzystnego dokumentu. Do tego zadania również warto wykorzystać prawnika.