Tworzenie przestrzeni relaksu w zimowym ogrodzie — praktyczne porady

Jak zaprojektować zimowy ogród, aby służył przez cały rok

Ogrody zimowe to miejsce wykorzystywane do relaksu w trakcie jesiennych oraz zimowych dni, kiedy warunki atmosferyczne zdecydowanie utrudniają wyjście na spacer czy odpoczynek na świeżym powietrzu. Bardzo istotna jest właściwa organizacja przestrzeni oraz korzystanie z rad specjalistów.

Jak zaprojektować zimowy ogród, aby służył przez cały rok?

Pierwszym krokiem podejmowanym przez inwestorów jest wybór miejsca, w którym ma znaleźć się ogród zimowy Szczecin, Warszawa czy Wrocław – to tylko przykłady miast, w których takie inwestycje cieszą się sporą popularnością.

W dalszej kolejności trzeba rozważyć kształt ogrodu zimowego — największą popularnością cieszy się zabudowa na planie prostokąta. W dalszej kolejności wybierany jest wycinek koła albo regularnego wieloboku. Kluczowe znaczenie w podjęciu decyzji odgrywa lokalizacja nieruchomości względem stron świata. Z oczywistych względów ogród powinien mieścić się w najbardziej nasłonecznionej stronie, gdyż gwarantuje to odczuwany komfort termiczny i równocześnie pozwala na wzrost roślin, które się tam znajdują.

Z ogrodu również powinien rozpościerać się atrakcyjny widok, co ułatwia relaksowania się po dniu spędzonym w pracy czy w trakcie weekendu. Jeżeli oranżeria ma służyć jednocześnie jako pokój dzienny, trzeba rozważyć zamontowanie ogrzewania. Gdy ogród nie będzie używany przez cały rok, nie ma konieczności zastosowania szkła termoizolacyjnego. Trzeba wziąć pod uwagę również, w jaki sposób otwierane będą drzwi, ile będzie okien, a także jakie osłony przeciwsłoneczne zostaną zastosowane.

Zastosowany fundament musi gwarantować przede wszystkim wytrzymałość, gdyż ułożony na nim zostaje spory ciężar, a dodatkowe obciążenie stanowi wiatr i śnieg. Inwestor musi pamiętać o instalacji przeciwwilgociowej oraz termicznej, których głównym zadaniem jest ochrona przed nieszczelnością i skraplanie się pary wodnej w dolnej części konstrukcji.

W dalszej kolejności trzeba rozważyć kwestię związaną z profilami, które różnią się zastosowanym materiałem. Drewno i aluminium to najczęstszy wybór, chociaż można zdecydować się również na profile wykonane z PVC.

Bardzo istotnym elementem ogrodu zimowego jest dach, optymalnie, gdy ma kąt nachylenia do 45 stopni, z którego śnieg sam zostanie usunięty oraz modele wykonane ze szkła bezpiecznego. Dach służy również do montażu rynien odpowiadających za usuwanie wody biegnącej z połaci dachu do profili.

Wybór właściwych okien i drzwi jest równie istotny.