Turystyka stomatologiczna. Co to takiego?

gabinet-dentystyczny

Termin turystyka stomatologiczna jest coraz częściej stosowany w całej Europie. Oznacza on wyjazdy do innych państw lub nawet do innych okolicznych miejscowości, w celu zaoszczędzenia, często bardzo dużych pieniędzy, na wykonaniu konkretnych zabiegów stomatologicznych. Polska jest w zachodniej Europie często uznawana za dobry celu takich wyjazdów. Obowiązujące u nas w większości klinik stomatologicznych ceny są bowiem cały czas na znacznie niższym poziomie od cen takich samych zabiegów w Zachodniej Europie. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze kierunki turystyki stomatologicznej oraz odpowiadamy na pytanie, czy Polacy także mają możliwość korzystania z takich możliwości.

Jakie są najczęściej wybierane kierunki turystyki stomatologicznej?

Główny kierunek turystyki stomatologicznej i generalnie turystyki medycznej w Europie przebiega z Zachodu na Wschód, czyli z krajów Europy Zachodniej, do krajów w Europie Wschodniej. Dla mieszkańców Zachodu częstym celem turystyki stomatologicznej jest właśnie Polska. Do naszego kraju w celu skorzystania z możliwości obniżenia nieco kosztów planowanego leczenia stomatologicznego przyjeżdżają np. pacjenci z Niemiec, z Wielkiej Brytanii, z Francji, ze Szwajcarii oraz ze Skandynawii. We wszystkich tych krajach i regionach ceny leczenia są po prostu dużo wyższe, co ma oczywiście związek z wyższym średnim wynagrodzeniem. A z jakich usług stomatologicznych w Polsce najczęściej korzystają goście z zagranicy?

Oczywiście najczęściej wykonują w Polsce zabiegi, które charakteryzują się najwyższą ceną i jednocześnie też nie wymagają błyskawicznego działania. W Polsce można np. za dużo niższą cenę wszczepić implanty zębów, czyli w nowoczesny sposób odbudować uzębienie. Goście z zagranicy często także decydują się na skorzystanie w Polsce z usług leczenia wad zgryzu. Różnice w cenach w ramach tej specjalizacji są związane nie tylko z kosztami wykonywania wizyt kontrolnych, ale także np. z kosztami zakupu aparatów na zęby, także tych niewidocznych. To nie są oczywiście wszystkie możliwości, ale na pewno te podstawowe.

Turystyka stomatologiczna dla Polaków

Polska jest głównym celem turystyki stomatologicznej dla mieszkańców Europy Zachodniej, jednak nie oznacza to, że w naszym kraju taki sposób oszczędzania na kosztach leczenia zębów i problemów jamy ustnej nie jest praktykowany. Jest, ale na nieco mniejszą skalę. Polacy raczej rzadko wyjeżdżają korzystać z usług gabinetów stomatologicznych jeszcze dalej na Wschód, czyli np. na Ukrainę. U nas turystyka stomatologiczna jest bardziej regionalna i korzystają z niej przede wszystkim mieszkańcy największych miast, czyli m.in. Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Katowic. Istniejące w tych miastach kliniki stomatologiczne często bowiem mają znacznie większe ceny świadczonych usług, niż te, które są w klinikach w mniejszych, znajdujących się w pobliżu miasteczkach.

Jednym z najciekawszych pod tym względem regionów w naszym kraju jest na pewno Śląsk. Przykładem gabinetu stomatologicznego w mniejszej miejscowości, do którego przybywa także duża liczba pacjentów z innych miast i miasteczek jest Klinika Stomatologiczna Viscardi w Tychach. Z jej usług korzystają bowiem nie tylko mieszkańcy Tych, ale również osoby, które przyjeżdżają np. z Katowic. W tym przypadku znaczenie mają nie tylko nieco niższe ceny usług, ale także stosowane technologie leczenia. Dlatego też z usług kliniki Viscardi korzysta także wielu pacjentów z mniejszych miejscowości, np. z Pszczyny czy z Mikołowa.