To musisz wiedzieć o przeszczepie włosów

Przeszczep włosów to zabieg, który wykonywany jest w celu przywrócenia wzrostu włosów w miejscu, gdzie jest on ograniczony lub nie występuje wcale. Na czym polega przeszczepianie włosów? Jaka jest cena przeszczepu włosów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest przeszczep włosów?

Przeszczep włosów to zabieg, który polega na pobraniu włosów z tylnej lub bocznej części głowy oraz wszczepieniu ich w miejsce, gdzie występuje trwałe łysienie lub przerzedzenie włosów. W niektórych przypadkach włosy do przeszczepu mogą być pobierane również z innych części ciała, takich jak, np. plecy, czy klatka piersiowa. Przeczep włosów to skuteczny i mało inwazyjny zabieg, który wykonuje się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jego skuteczność wynika przede wszystkim z faktu, że przeszczepianie włosów obejmuje nie tylko cebulki, ale komórki macierzyste, które odpowiadają za późniejszy wzrost włosów.

Przeszczep włosów – w jakich sytuacjach wykonuje się zabieg?

Przeszczep włosów jest zabiegiem, który wykonuje się w miejscach, gdzie występuje długotrwały zanik wzrostu włosów, w związku z czym nie ma ich tam wcale lub są znacznie przerzedzone. Najczęściej jest to górny obszar głowy, jednak należy warto mieć świadomość, że przeszczep włosów może obejmować również łuki brwiowe, czy klatkę piersiową. Najczęstszą przyczyna, dla której pacjenci decydują się na przeszczepianie włosów jest łysienie androgenowe, czyli dolegliwość, z którą borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jej przyczyną jest DHT czyli dihydrotestosteron, który powoduje zmniejszenie mieszków włosowych, a w efekcie zanik produkcji nowych włosów. Wskazania do przeszczepu włosów mogą być również zupełnie inne. Wymienia się wśród nich między innymi:

 • łysienie pourazowe,
 • łysienie pozapalne w fazie remisji,
 • blizny skóry owłosionej,
 • korektę zarostu,
 • korektę brwi
 • korektę owłosienia okolicy łonowej.

Przeszczep włosów – przeciwwskazania

W poprzednim akapicie przedstawiono sytuacje, w których przeszczep włosów może być skutecznym sposobem leczenia problemów z łysieniem. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją również przeciwwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu, wśród których wymienia się:

 • łysienie plackowate,
 • ciążę oraz okres karmienia piersią,
 • zażywanie leków przeciwkrzepliwych,
 • aktywne zmiany chorobowe skóry w leczonych obszarach,
 • aktywną chorobę nowotworową,
 • niewyrównaną cukrzyca i nadciśnienie.

Należy także pamiętać, że chcąc skorzystać z zabiegu przeszczepienia włosów warto umówić najpierw na konsultację z trychologiem, który przeprowadzi badanie oraz zakwalifikuje do przeszczepu.

Cena przeszczepu włosów

Wiele osób zmagających się z łysieniem zastanawia się nad tym, ile wynosi cena przeszczepu włosów. W praktyce koszt takiego zabiegu uzależniony jest od miejsca przeszczepiania włosów oraz ilości przeszczepianych graftów (pojedynczych mieszków włosów). Zazwyczaj zabieg obejmuje przeszczepienie od kilkuset do nawet tysiąca graftów, co może kosztować kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Szczegółową ofertę można znaleźć na stronie www.medmix.pl.

Co jeszcze warto wiedzieć o przeszczepie włosów?

Jak już wspomniano przeszczep włosów to mało inwazyjny zabieg, który nie pozostawia widocznych śladów. Po pobraniu graftów pozostają jedynie niewielkie strupki, które odpadają już po kilku dniach, a miejsce pobrania staje się niewidoczne. Sam zabieg trwa kilka godzin i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Włosy w przeszczepianym miejscu odrastają całkowicie po około 9 miesiącach i pozostają w nowym miejscu praktycznie do końca życia, ponieważ są odporne na androgneny. Nierównomierny wzrost można zauważyć jednak już po około 4 miesiącach od zabiegu. Warto również zaznaczyć, że przeszczepione włosy będą rosły przez kilka tygodni bezpośrednio po zabiegu, a następnie wypadną. Nie ma się jednak czym przejomować, ponieważ jest to zupełnie normalne, a nowe włosy można zauwać już po upływie około 4-5 miesięcy.

Podsumowując należy stwierdzić, że przeszczep włosów to zabieg, który warto rozważyć w przypadku długotrwałego łysienia. Jego skuteczność jest bardzo wysoka, a przeszczep daje trwały efekt gęstych i zdrowych włosów. Warto również pamiętać, że zabieg powinien być przeprowadzony przez doświadczonego lekarza specjalistę, co zagwarantuje jego prawidłowy przebieg oraz bezpieczeństwo.