Terapia jadem pszczelim – skuteczny sposób leczenia czy igranie z ogniem?

Terapia jadem pszczelim – skuteczny sposób leczenia czy igranie z ogniem?

Jad pszczeli można rozpoznać po delikatnym żółtym kolorze, charakterystycznym zapachu gorzkiego miodu oraz gorzkim smaku. Jest silnie uczulający, ale jednocześnie stosuje się go w różnych preparatach i do leczenia schorzeń. Maść z jadem pszczelim to jeden z przykładów.

Jakie właściwości ma jad pszczeli?

Jad pszczeli po przedostaniu się do krwiobiegu człowieka, odpowiada za rozkład erytrocytów, co w najgorszym przypadku może przyczynić się do utraty życia. Takie sytuacje występują po ukąszeniu przez pszczołę, ale oczywiście potrzebne jest więcej niż użądlenie jednego owada. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby zmagające się z uczuleniem na jad pszczeli. Jest to związane z występowaniem w jadzie feromonów alarmowych. Kiedy jedna pszczoła zaatakuje, jej towarzyszki ruszają na pomoc, gdyż otrzymują sygnał, że stało się coś złego. Co ciekawe jad nie jest traktowany jedynie jako groźna toksyna, która może wywołać śmierć, ale stosuje się ją w leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości. Maść z jadem pszczelim jako doskonały pszczeli produkt, pozwala zwalczyć choroby skóry, ale to nie jedyne zastosowanie.

Lecznicze zastosowanie jadu pszczelego

Leczenie przy pomocy jadu pszczelego jest popularne na całym świecie, gdyż jeden ze składników jadu to mellitin, czyli substancja wpływająca na rozpad erytrocytów, a także silne skurcze mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych. Inna grupa składników doskonale radzi sobie z zakażeniami organizmu, za które odpowiadają gronkowce. W jadzie znajduje się również hialuronidaza odpowiadająca za przepuszczalność naczyń krwionośnych. W praktyce oznacza to, że jad pszczeli jest naturalnym antybiotykiem i środkiem wykazującym działanie przeciwzakrzepowe. Dodatkowo zapobiega zmianom uwarunkowanym miażdżycą. Udowodniono również, że jad pszczeli pochłania pierwiastki stanowiące skutek uboczny napromieniowania radioaktywnego.

Sama terapia jest nieco kontrowersyjna, gdyż pacjenci dają się użądlić pszczole. Jad dostarczony do organizmu zaczyna natychmiast działać. Najpierw przez 10 dni trzeba dać się ukąsić (codziennie zwiększa się liczbę użądleń). Po upływie 10 dni następują 4 dni przerwy, a potem przez 6 tygodni pacjent otrzymuje 3 użądlenia pszczoły na dzień.

Maść z jadem pszczelim również przynosi doskonałe efekty, a jej stosowanie jest zdecydowanie mniej drastyczne.