Szrot na ulicach – plaga polskich dróg. Jak sobie z nią radzić?

Niesprawne pojazdy zalegające na parkingach frustrują kierowców poszukujących miejsc parkingowych. Poza tym wraki szpecą krajobraz miejski i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej osób w pewnym momencie uznaje, że miarka się przebrała i postanawia działać. Co robić, aby porzucone auto zostało usunięte na dobre?

Porzuconych samochodów jest coraz więcej

Porzucone samochody są dużym kłopotem w wielu polskich miastach. Jak duża jest skala tego procederu? Aby się o tym przekonać, najlepiej sięgnąć do statystyk. Wynika z nich, że warszawska straż miejska w pierwszej połowie 2019 roku usunęła z ulic stolicy 2759 porzuconych pojazdów. Oznacza to średnio 15 interwencji dziennie. Dane wskazują, że problem narasta, ponieważ w całym roku 2018 warszawska straż miejska zarekwirowała 3000 takich aut, czyli niewiele więcej niż przez kolejnych 6 miesięcy. Pozostawione pojazdy są coraz większym kłopotem również w innych największych miastach Polski. Na przykład w Poznaniu w 2016 roku straż miejska zanotowała 652 porzucone auta, w 2017 – już 1013, a w 2018 – 1214. We Wrocławiu w 2019 roku służby usunęły z ulic i podwórek prawie 400 pozostawionych samym sobie pojazdów.

Co zrobić z wrakiem zalegającym na parkingu?

Jeśli jakiś samochód – na przykład na parkingu pod Twoim blokiem – wygląda na porzucony, weź sprawy w swoje ręce. Zadzwoń na policję lub straż miejską, podaj markę, model i numer rejestracyjny pojazdu oraz wskaż adres jego zalegania. Jeśli auto stwarza zagrożenie dla otoczenia – ma wystające ostre krawędzie, zbite szyby, zdemontowane podzespoły, niezabezpieczony dostęp do zbiornika paliwa albo wyciekają z niego płyny eksploatacyjne – służby mają obowiązek niezwłocznie je odholować, niezależnie od miejsca postoju oraz bez konieczności informowania o tym właściciela.

Jeżeli auto nie ma tablic rejestracyjnych albo jego wygląd wyraźnie wskazuje, że jest od dawna nieużytkowane, służby wysyłają do właściciela prośbę o usunięcie wraku. Jeżeli właściciel nie zareaguje na wezwanie, służby odholowują samochód na parking depozytowy. Jeśli właściciel się po niego nie zgłosi, auto porzucone lub bez tablic po 6 miesiącach przechodzi na własność gminy, a pojazd zagrażający bezpieczeństwu – po 3 miesiącach na rzecz powiatu. Następnym krokiem jest zazwyczaj kasacja auta, gdyż rzadko nadaje się ono do dalszego użytkowania. Za wszystkie czynności podejmowane przez służby – holowanie, przechowywanie, złomowanie – właściciel auta musi oczywiście zapłacić.

Jeżeli to Ty jesteś właścicielem samochodu, którego nie planujesz dłużej użytkować, pomyśl o innych i nie zostawiaj starego auta na parkingu lub w innym nieodpowiednim miejscu. Zamiast tego zgłoś się do firmy zajmującej się złomowaniem pojazdów. Jedną z nich, działającą na obszarze województw łódzkiego i mazowieckiego, jest auto złom Caban Recykling z Łodzi, który przyjmuje wszystkie rodzaje pojazdów: osobowe, dostawcze i ciężarowe. Od 2015 roku nie obowiązuje już opłata recyklingowa, która stanowiła podstawowy koszt złomowania samochodu, dzięki czemu kasacja auta stała się bardziej opłacalna. Może więc okazać się, że za oddanie pojazdu na złom nie tylko nic nie zapłacisz, ale – jeśli będzie to samochód względnie kompletny i w niezłym stanie – jeszcze na tym zarobisz.