Szkocka krata – czy nadal jest modna?

spodnica-w-kratke

Szkocka krata kojarzy się nie tylko z kiltem noszonym przez rodowitych Szkotów. Kojarzy się również z rockowymi stylizacjami i interesującymi połączeniami. Czy jednak krata nadal jest modna, a może jej czas już dawno minął?

Szkocka krata i historia

Tartan, gdyż takim mianem również określa się szkocką kratę, to wzory krat, które przypisywane są konkretnym klanom. Kraty różnią się, choć nie jest to łatwe do zauważenia dla niewprawnego oka. Noszone były już w XVIII wieku, zwykle produkowane z owczej wełny, gdyż właśnie ten materiał był najłatwiej dostępny. Mówi się, że tartanów jest ponad 700 i ich ilość ciągle się zwiększa. Jeśli więc chcesz wyróżnić się w tłumie, szkocka krata będzie na to świetnym sposobem.

Czy krata jest w modzie?

Szkocka krata niektórym kojarzy się najsilniej z latami 90. – wtedy w modzie był rock i grunge, niedbałość w dobieraniu różnych elementów stroju i zestawianie ich z czernią, metalem, pasami, ćwiekami. Krótkie spódniczki w kratę, pas z ćwiekami i podarta czarna koszulka – tak, to znak rozpoznawczy mody tamtych czasów. Jednak szkocka krata to coś znacznie więcej. Owszem, rockowe stylizacje stworzysz z niej bez żadnego problemu. Dowodem na to jest chociażby idealne połączenie, jakim jest krata i jeans. Jednak spódnica w kratkę może być także elegancka, stylowa, w sam raz do pracy czy na spotkanie ze znajomymi. Zwłaszcza że krata w tej chwili dostępna jest w ogromnej ilości kolorów i wariantów. Asymetryczna spódnica w kratę to strzał w dziesiątkę przy stylizacjach miejskich – do trampek jak znalazł. Z kolei ołówkowa spódnica w kratę i obcisły golf to zestawienie w sam raz do pracy. Krata naprawdę niejedno ma imię i z łatwością dopasujesz ją do różnych okazji i stylizacji

Nie tylko szkocka krata

Krata ewoluuje i w modzie ma się doskonale. Idealnym dowodem na to jest chociażby spopularyzowanie kraty vichy i jej uproszczenie czy też zniekształcenie w różnych propozycjach projektantów. Właściwie co roku podczas pokazów mody zauważamy kolejne odsłony szachownicy w kolekcjach przygotowanych przez największe domy mody. Kratka nigdy nie odejdzie w zapomnienie – możesz być tego pewna.

Moda zmienia się, a jednak nadal krąży wokół znanych tematów. Jednym z nich jest właśnie krata. Możesz mieć pewność, że twoje ubrania w szkocką kratę prędko nie wyjdą z mody. A jeśli szukasz inspiracji, w jaki sposób wykorzystać kratę w codziennych stylizacjach, koniecznie zajrzyj na Bialcon.pl.