Suszenie i prawidłowe przechowywanie ekogroszku

suszenie-i-prawidlowe-przechowywanie-ekogroszku

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym paliwem stałym stosowanym w większości domów był węgiel. Dzisiaj odchodzi się jednak od takiego rozwiązania ze względu na ekologię, a także preferencje użytkowników. Coraz częściej poszukujemy bowiem takich materiałów opałowych, które z jednej strony będą bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego, z drugiej zaś przełożą się na komfort użytkowania. Doskonałym przykładem paliwa, które spełnia oba z tych wymogów jest ekogroszek. Z naszego artykułu dowiesz się, jak go prawidłowo suszyć i przechowywać.

Ekogroszek – co to takiego?

Ekogroszek to paliwo powstałe z węgla poddanego odpowiedniej obróbce. Aby węgiel kamienny mógł przybrać formę ekogroszku, należy przede wszystkim poddać go rozdrobnieniu. Wstępnie rozkruszone bryły węgla przesiewane są przez specjalne sito, które ma na celu oddzielenie pyłu i bardzo niewielkich kawałków od ziaren o pożądanej wielkości. Kolejnym krokiem jest płukanie, mające za zadanie wyeliminowanie miału, pyłu, osadu, a także dużej ilości szkodliwych substancji, które mogłyby się przedostać do atmosfery w czasie palenia. W wyniku tego procesu obniża się także spiekalność, co ma pozytywny wpływ na późniejszy proces spalania. Węgiel, który zostanie poddane takiej obróbce przybiera formę ekogroszku o wielkości ziarna od 5 do 25 mm, co umożliwia spalania go w kotłach z automatycznym podajnikiem.

Największe zalety stosowania ekogroszku

Największą zaletą stosowania ekogroszku i przystosowanych do niego kotłów jest bezobsługowość. Automatyczne kotły na ekogroszek to wygodne rozwiązanie, które jest coraz chętniej stosowane przez Polaków. Są one łatwe w obsłudze, wystarczy bowiem raz na jakiś czas napełnić je odpowiednią ilością paliwa, co powoduje, że spalania odbywa się w sposób ciągły i nie wymaga od użytkownika ciągłego pamiętania o obsłudze pieca. Automatyczny podajnik sam dozuje odpowiednią ilość opału, dostosowując ją do ustawionych parametrów. Wszystko to przekłada się nie tylko na wygodę użytkowania, ale także na komfort cieplny. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ogrzewanie tego typu jest tańsze od zastosowania gazu czy też oleju, a nowoczesne piece to urządzenia o dużej efektywności. Aby jednak osiągnąć najlepsze parametry spalania, wato zadbać o odpowiednią jakość ekogroszku. Liczą się tutaj zarówno jego parametry, jak i sposób przechowywania i suszenia.

Jak wybrać najlepszy ekogroszek?

Ogromny wybór ekogroszku sprawia, że niekiedy trudno dokonać wyboru. O to, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, zapytaliśmy przedstawiciela sklepu 499.pl.

Niezwykle istotna jest kaloryczność, czyli wskaźnik określający wartość opałową. Im wyższa kaloryczność, tym większa ilość ciepła wydzielana podczas spalania. Nie bez znaczenia jest także spiekalność oraz zawartość popiołu. Dla komfortu palenia i utrzymania kotłowni w czystości warto wybierać ekogroszek o niskiej spiekalności i zawartości popiołu w granicach 6%. Oprócz tego jednym z najważniejszych parametrów jest poziom wilgotności. Najlepszym wyborem jest ekogroszek o niskiej wilgotności, której wartość nie przekracza 10-12%.

Jeśli zdarzy się jednak, że kupimy ekogroszek wilgotny lub też zostanie on zamoczony na skutek niewłaściwego przechowywania, przed przystąpieniem do palenia, trzeba go dobrze wysuszyć.

Jak wysuszyć ekogroszek?

Palenie wilgotnym opałem jest nie tylko nieefektywne, ale także niebezpieczne dla kotła i przewodów kominowych. Z tego powodu lepiej wybierać ekogroszek pakowany w worki, ponieważ w tym przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie on dobrze chroniony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Jeśli jednak zdarzy się, że mimo wszystko nasz ekogroszek ulegnie zawilgotnieniu, trzeba będzie go wysuszyć. W tym celu najlepiej podzielić go na mniejsze partie i rozłożyć równomiernie w ciepłym pomieszczeniu. Dobrze sprawdzi się w tej roli kotłownia, jeśli jest w niej na tyle dużo miejsca. W odpowiednich warunkach ekogroszek powinien być suchy już po kilku dniach. Najlepiej oczywiście w ogóle nie dopuścić to tego, aby był on narażony na działanie wody i wilgoci. W tym celu warto zadbać o odpowiednie przechowywanie.

Jak przechowywać ekogroszek?

Najlepiej kupować sprawdzony ekogroszek pakowany w worki, będzie on bowiem dobrze chroniony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Nie znaczy to jednak, że można go dowolnie przechowywać. Trzeba pamiętać bowiem o tym, że źle składowane paliwo po kilku miesiącach może stracić swoją wartość opałową nawet o 30%. Z tego powodu nie powinno się go magazynować na ziemi ani w miejscach o dużej wilgotności. Otwarte drewutnie nie będą więc dobrym wyborem. Idealnym rozwiązaniem jest odpowiednio duża kotłownia, bądź też osobny budynek, który będzie w stanie pomieścić większą ilość opału. Jeśli mamy właściwe warunki do przechowywania, możemy się także zdecydować na zakup ekogroszku luzem.

Podsumowując, ekogroszek to materiał opałowy o bardzo dobrych właściwościach. Aby mieć pewność, że spełni nasze oczekiwania, trzeba zadbać o właściwe przechowywanie i zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności.