Stłuczka na parkingu – co zrobić, jak się zachować?

adwokat kraków

Nierzadkim przypadkiem jest to, że cofając auto możemy uszkodzić czyjeś auto, albo nasze auto może zostać uszkodzone przez kogoś. Niestety bardzo często praktyką w takim wypadku jest to, że jeśli nie ma nas w aucie, to ktoś po prostu po prostu ucieka z miejsca zdarzenia. Czy jednak warto?

Jakie konsekwencje mogą nam grozić, jeśli uciekniemy z miejsca zdarzenia po stłuczce?

Bardzo dużo parkingów posiada teraz dokładny monitoring, jak i niektóre auta także mogą posiadać zamontowaną kamerę. Jeśli uciekniemy z miejsca zdarzenia i zostaniemy namierzeni, to nie tylko spotka nas mandat (nawet do 500zł!). Jednak sam mandat nie jest najgorszy, ponieważ ucieczka z miejsca zdarzenia skutkuje jeszcze tym, że będziesz musiał się jeszcze zmierzyć z regresem ubezpieczeniowym. Właśnie dlatego po prostu nie warto jest uciekać z miejsca zdarzenia. Lepiej będzie dla nas, jeśli zostaniemy w miejscu stłuczki i dogadamy się z osobą, której wyrządziliśmy szkody.

Będziemy musieli jednak spiąć kilka rzeczy:

  • kontakt i dane osób, które brały udział w całym wydarzeniu,
  • informacje, które będą dotyczyć pojazdów, które zostały uszkodzone albo, które uszkodziły. Informacje te mają zawierać także numer polis i nazwy zakładów ubezpieczeniowych.
  • sytuację, która poskutkowała tym, że doszło do wypadku,
  • dokładny zapis tego, co i jak zostało uszkodzone,
  • datę oraz miejsce, gdzie doszło do wyrządzenia szkody,

Jak widzimy nie jest problemem, żeby wszystko dokładnie załatwić. Jeśli wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z procedurami, to nie będziemy musieli ponosić żadnych większych konsekwencji, więc prawie nic nie stracimy. Większą karę poniesiemy za ucieczkę niż za samą szkodę, która potencjalnie wyrządzimy.

Co jeśli nie ma drugiej osoby, podczas stłuczki?

Pozostawienie swoich danych kontaktowych nie jest dobrym pomysłem, ponieważ mogą się one zawieruszyć. Najlepiej jest wezwać policję, która spisze nasze dane i poinformuje osobę, której auto uszkodziliśmy o tym, kto to zrobił. Jeśli jednak osoba poszkodowana będzie nam grozić sądem itp. to po prostu wynajmijmy dla siebie adwokata. Jeśli wpiszemy “adwokat Kraków“ to będziemy mogli bez problemu znaleźć prawnika, który nas z tej sprawy wyborni. Nie dajmy się szantażować, ponieważ stłuczka nie jest niczym poważnym. Nie musimy wynajmować żadnego drogiego prawnika, ponieważ nawet początkujący prawnik obroni nas w takiej prostej sprawie. Jednak najczęściej nie ma takiego problemu, ponieważ wszystko załatwia się szybko i bezproblemowo.