Spoofing telefoniczny – co to jest i jak się przed nim bronić?

Grafika koncepcyjna przedstawiająca spoofing

Coraz większy stopień zaawansowania technologii sprawia, że otacza nas ona znacznie bardziej niż chociażby 10 lat temu. Jesteśmy przywiązani do swojego telefonu w takim stopniu, że większość z nas nie wyobraża sobie wyjścia bez niego z domu. Przez komórkę załatwiamy ważne sprawy, kontaktujemy się z bliskimi, a także z różnego rodzaju instytucjami, np. bankami. Urządzenie to ma w swojej pamięci zapisane wiele naszych danych. Warto więc dowiedzieć się, co to jest spoofing i dlaczego złodzieje tak chętnie go wykorzystują, aby kraść nasze dane i bankowe oszczędności.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest spoofing,
  • jak weryfikować numery telefonu,
  • co zrobić, jeśli nasze dane bądź pieniądze zostaną skradzione.

Wydawałoby się, że telefony zabezpieczone kodami PIN bądź biometrią stanowią dość bezpieczne miejsce do przechowywania naszych danych oraz wirtualnych kart płatniczych. Łatwo jednak paść ofiarą kradzieży… przez zwykłe odebranie połączenia! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak się chronić przed kradzieżą danych osobowych.

SMS spoofing i spoofing telefoniczny – czym są te próby oszustwa?

Nowoczesne telefony nie tylko pokazują kto dzwoni, jeśli dany numer mamy wpisany w naszej komórkowej książce telefonicznej. Potrafią bowiem bez problemu zidentyfikować kraj, województwo, a czasem nawet instytucję publiczną, z której przychodzi połączenie. Wydaje się więc, że odebranie takiego telefonu jest bezpieczne – przecież wiemy, kto dzwoni – może to być nasz bank albo babcia czy inna bliska osoba. Spoofing to natomiast nic innego, jak podszywanie się oszusta pod numer, którego identyfikator znamy.

Samo odebranie takiego telefonu może nas kosztować sporą sumę pieniędzy. Oszuści zazwyczaj podszywają się pod banki i informują, że na naszym koncie doszło do nieautoryzowanych przelewów bądź innych podejrzanych ruchów. Jednocześnie konsultant-oszust prosi o podanie numeru CVV/CVC lub loginu i hasła do konta. Jeśli te dane zostaną przez nas podane, możemy być pewni, że wszystkie oszczędności w mig znikną z naszego konta bankowego.

Innym sposobem jest wysyłanie smsów – SMS spoofing. Ten rodzaj oszustwa jest jeszcze bardziej niebezpieczny, gdyż złodziej podszywa się bezpośrednio pod kogoś z naszej listy kontaktów. Stajemy się odbiorcą SMS-a, np. od mamy, w którym znajduje się wiadomość z prośbą o otwarcie linku. Po kliknięciu w niego nasz telefon zostaje przejęty razem z zapisanymi w aplikacjach bądź przeglądarkach danymi. A to już prosta droga do utraty pieniędzy i danych osobowych!

Jak sprawdzić numer telefonu i nie dać się oszukać?

Co zrobić, aby uniknąć tego rodzaju oszustw? Przede wszystkim stosować zasadę ograniczonego zaufania. Jeśli nie wiesz, co to za numer telefonu dzwoni bądź jego lokalizacja podana przez Twój aparat jest podejrzana, nie odbieraj! Wystarczy wyszukać numer w przeglądarce internetowej – istnieje mnóstwo baz, w których zapisywane są identyfikatory oszustów. Jeśli już jednak odebrałeś taki telefon, nie daj się zwieść. Bank nigdy nie poprosi Cię o dane, które mogłyby posłużyć do transferu Twoich pieniędzy! Nie daj się zmanipulować.

W kwestii nieznanego numeru sprawa jest prosta. Co jednak, jeśli nadawcą wydaje się ktoś znajomy? Jak rozpoznać oszusta w tym wypadku? Tu również nadrzędna jest zasada ograniczonego zaufania. Dostałeś dziwny link od znajomego bądź wiadomość z prośbą o przelew pieniędzy lub potwierdzenie transakcji blik? Upewnij się, czy aby na pewno on jest nadawcą. Jeśli otrzymana wiadomość budzi Twoje wątpliwości, zwróć uwagę na numer, z którego została wysłana. Bramki podszywające się pod znane numery zazwyczaj nie pozwalają na dodawanie + przed właściwym ciągiem cyfr tak, jak to wygląda przy prawdziwych numerach telefonu. Zwracaj uwagę na takie szczegóły!

Dałeś się oszukać metodą na spoofing? Działaj!

Wiesz już, jak zweryfikować numer telefonu i na co należy uważać w podejrzanych wiadomościach. Czasem jednak roztropność i uwaga nie wystarczą – oszuści są coraz sprytniejsi i potrafią wykorzystać zarówno technologię, jak i nasze słabości. Jeśli zostałeś okradziony metodą na spoofing, koniecznie zgłoś kradzież policji! Zrób to jak najszybciej, aby zwiększyć szansę na odzyskanie swoich pieniędzy.

Kolejnym niezwykle istotnym krokiem jest blokowanie numeru karty oraz dowodu osobistego. Dowód możesz zablokować już podczas rozmowy z policją, natomiast aby szybko udaremnić złodziejowi dostęp do Twojej karty bankowej, skorzystaj z portalu Zastrzegam.pl. Niezależnie od tego, w jakim banku masz konto, wybierz numer (+48) 828 828 828, a system połączy Cię z odpowiednią infolinią.

Najlepszą ochroną przed kradzieżą pieniędzy z wykorzystaniem połączeń telefonicznych bądź SMS-ów jest przede wszystkim ostrożność. Nie wchodź w podejrzane linki, weryfikuj prośby o pożyczki i nie daj się oszukać fałszywym agentom bankowym! Im więcej swoich danych podasz, tym gorzej, a prawdziwym bankom nie potrzeba ich wcale wiele, aby zweryfikować Twoją tożsamość!