Specjały lokalnej kuchni, czyli co zjeść w Gdańsku?

specjaly-lokalnej-kuchni-czyli-co-zjesc-w-gdansku

Gdańsk to popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów. Zachwycające Morze Bałtyckie, a także liczne zabytki to tylko niektóre z atrakcji, które co roku przyciągają rzesze turystów. Ponadtysiącletnia historia miasta sprawia, że niemalże każdy zakątek pozwala przenieść się w czasie. Jest to także możliwe dzięki smacznej kuchni, odzwierciedla ona bowiem tradycyjne smaki, jakie znane były w Gdańsku za czasów podróży morskich gdańskich kupców. Poznaj specjały lokalnej kuchni i dowiedz się, co zjeść w Gdańsku.

Przysmaki kuchni pomorskiej

Gdańsk to miasto z ponadtysiącletnią tradycją, przez które przebiegał morski szlak handlowy. Spotkania kupców były więc doskonałą okazją do przenikania się licznych kultur, co znalazło odzwierciedlenie w lokalnej kuchni. Tradycyjne dania Pomorza i Kaszub, które ze względu na sąsiedztwo geograficzne przenikają się od wieków, uznawane są przez turystów za prawdziwe specjały. Nie sposób więc spędzić urlop w Gdańsku i choć raz nie skosztować wyjątkowych dań, które pozwolą przenieść się w czasie. Jako że wszystkie z nich oparte są na tradycyjnych produktach wysokiej jakości, oprócz walorów smakowych, zapewnimy sobie także bogactwo składników odżywczych. Doskonałą okazją do skosztowania typowych, regionalnych dań jest coroczny Festiwal Kulinarny, gdzie można delektować się miejscowymi specjałami. Oprócz tego zawsze warto wybierać renomowane restauracje, będzie to bowiem gwarancja, że otrzymamy tam miejscowe dania przygotowane wyłącznie przy użyciu najwyższej jakości składników.

Zacznijmy od obiadu

Wiele specjałów kuchni Pomorza i Kaszub trafiło na listę produktów tradycyjnych. Jest to spis prowadzony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zawierający produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Podczas wizyty w Gdańsku nie sposób zatem ich nie spróbować. Kulinarną przygodę warto rozpocząć od wyjątkowych dań głównych. Jako że lokalna kuchnia w dużej mierze opiera się na rybach morskich, z pewnością nie powinno zabraknąć ich na talerzu, co potwierdza szef kuchni hotelu Amber z Gdańska.

Ryba zjedzona w popularnym kurorcie kojarzy nam się głównie ze smażalnią. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie jednak skosztowanie prawdziwych, lokalnych specjałów. Dorsz smażony w maśle podawany z kluseczkami czy wyborne klopsiki przyrządzane z różnych gatunków ryb to tylko niektóre z rybnych dań, jakimi warto uraczyć swoje kubki smakowe. Nie sposób nie wspomnieć także o sławnej zupie rybnej, która przyrządzana jest najczęściej z łososia i dorsza z dodatkiem rakowych szyjek i cechuje się wykwintnym, a jednocześnie bardzo delikatnym smakiem, wyjaśnia nasz rozmówca.

Oprócz ryb dania główne opierają się także na innych regionalnych produktach, wśród których obowiązkowo trzeba spróbować gęsi pomorskiej, która szczególnie na Kaszubach uznawana jest za wyborny przysmak. Tam też można spotkać się z zupą, która niekiedy budzi spore kontrowersje. Mowa tutaj o czerninie, której podstawowymi składnikami są rosół i krew kaczki lub gęsi.

Zakończmy na deserze

Wiele osób nie wyobraża sobie dobrego obiadu, który nie kończy się smakowitymi słodkościami. Nieco można się zdziwić jedynie na Kaszubach, ponieważ tam deser serwowany jest przed daniem głównym. Niezależnie od kolejności, na słodką przekąskę niemal zawsze mamy ochotę. Turyści przebywający w Gdańsku mogą być zaskoczeni, kiedy w karcie dań zobaczą potrawę o nazwie ruchanki, z pewnością przypadnie im ona do gustu. Są to owalne racuszki z ciasta chlebowego lub mąki pszennej nadziewane jabłkiem, a następnie smażone w głębokim tłuszczu. Podaje się je z cukrem pudrem i sosem żurawinowym, a niekiedy także z gęstą śmietaną. Mimo że przepis jest niezwykle prosty, ruchanki są prawdziwym rarytasem dla miłośników słodyczy. Jeśli jednak w dalszym ciągu będzie im mało, mogą odwiedzić Festiwal Czekolady i Kawy, który każdego roku odbywa się w Gdańsku. A tam czekają niepowtarzalne smaki gdańskich pralinek marcepanowych czy gdańskiego tortu migdałowego, którego historia sięga dawnych spotkań w Dworze Artusa.

Lokalne, gdańskie specjały kulinarne to bogactwo ryb, gęsiny, ale także innych produktów regionalnych. Z pewnością warto więc ominąć smażalnię, by zdecydować się na coś zdecydowanie bardziej wykwintnego.