Smoki w Wietnamie

Według mitologii Wietnamczycy wywodzą się ze związku smoka i wróżki, a smok jest jednym z głównych symboli Wietnamu. W języku wietnamskim słowo oznaczające smoka to „Rong” lub „Long”, a wiele miejsc w całym kraju nosi nazwy smoków lub dołączone są do nich legendy smoków.

Być może najbardziej znaną jest tysiącletnia stolica, Hanoi, która pierwotnie nosiła nazwę „Thang Long” (Wschodzący smok). W miarę upływu historii w 1010 roku król Ly Thai To chciał przenieść stolicę z Hoa Lu w prowincji Ninh Binh i wybrał centralne, nisko położone miejsce na północny wschód w obszarze znanym jako Long Do (pępek smoka). Najwyraźniej widział chmurę unoszącą się tuż nad tym, co obecnie nazywa się West Lake (w północnej części miasta), która przekształciła się w smoka, uniosła się z wody i zniknęła w niebiosach. Postrzegł to jako dobry znak i postanowił założyć stolicę, gdzie stoi do dziś.

Zatoka Ha Long w prowincji Quang Ninh, jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata, to Zatoka Zstępującego Smoka z zatoką Bai Tu Long (Mały Smok kłaniający się swojej matce) na wschodzie i wyspą Cat Ba, znaną wcześniej jako Phu Long (Floating Dragon), na południowy wschód.

Wiele gór w Wietnamie jest związanych ze smokami, takich jak Long Doi (Hill of Dragons) w północnej prowincji Ha Nam, Long Tu (Dragon’s Mustache) w prowincji Quang Ninh i Long Truong (Mother Dragon Otoczony Jej Dzieci) w Ha Tinh, as a także góra Thanh Long (Niebieski Smok) w Quang Binh i pasmo górskie Rong (Smok) w Thua Tien-Hue.

Smocze obrazy pojawiają się w wielu formach w sztuce wietnamskiej. Występują w licznych wierszach i obrazach, a świątynie, pagody i domy komunalne pełne są wykwintnych smoków rzeźbionych w drewnie i kamieniu.

Smok symbolizuje również wodę, która jest niezbędna dla rolnictwa, stanowiącego podstawę wietnamskiej gospodarki w całej historii. Uosabia siłę, dobrobyt i ducha narodu, a także siłę narodu i jego długiej, dumnej i szlachetnej historii.

Rok Smoka to pomyślny czas na wizytę w Wietnamie, prawdziwie kraju smoków, i doświadczyć cudów jego tradycji, a także postępu w przyszłości.