Różnice między probówką transparentną a półtransparentną

roznice-miedzy-probowka-transparentna-a-poltransparentna

Istnieje wiele rodzajów probówek – specjalnych akcesoriów, użytkowanych głównie w laboratoriach medycznych, biologicznych, chemicznych. To podstawowe narzędzie, które pozwala gruntownie zbadać daną reakcję chemiczną lub przechowywać, badać próbki krwi. Czym się równi probówka transparentna od półtransparentnej? Jakie są podstawowe rodzaje i zastosowanie próbówek? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Rodzaje probówek

Informacja o różnicy między probówką transparentną a półtransparentną umieszczona jest w wyszczególnieniu poszczególnych rodzajów tych elementów wyposażenia laboratoryjnego. Tradycyjne, transparentne, szklane probówki mają kształt rurki zamkniętej z jednej strony okrągłym dnem. Mając na myśli słowo „probówka”, większość osób wyobraża sobie właśnie ten typ.

Probówki półtransparentne, jak nazwa wskazuje, nie są w całości przezroczyste. Mają z reguły na bocznej ścianie orientacyjną skalę, a niektóre mogą być przeznaczone do prowadzenia skomplikowanych reakcji chemicznych pod zwiększonym ciśnieniem. Półtransparentne probówki mogą nie być wykonane ze szkła, tylko z plastiku (polipropylen lub polistyren).

Istnieją również probówki, które przypominają kształtem walec, zakończony długim dnem stożkowym. To w nich przeprowadzane są różne eksperymenty z małą ilością substancji. Eksperci wyróżniają także specjalne szklane korbki probówkowe o zakończeniu szlifowym, zamykane szklanymi korkami – ten typ przeznaczony jest do destylacji próżniowej.

Probówki i wymazówki o różnych kształtach, transparentności i przeznaczeniu można odnaleźć u firmy Noex o międzynarodowym zasięgu. Pracownicy przedsiębiorstwa zajmują się produkcją nie tylko akcesoriów laboratoryjnych, ale i narzędzi reklamowych oraz technologicznych.

Zastosowanie probówek laboratoryjnych

Probówki laboratoryjne służą do przeprowadzania i obserwacji różnych reakcji chemicznych, a także mieszania i ogrzewania specyficznych substancji w stanie ciekłym lub stałym. Za ich pomocą można badać poziom pleśni, grzybów, bakterii w danej próbce oraz przeprowadzać medyczne badania laboratoryjne. W probówkach można także przechowywać próbki krwi i płynów organicznych (rozwiązanie szeroko wykorzystywane w medycynie i kryminalistyce).

Probówki przydają się także naukowcom (np. biologom, chemikom) przy przeprowadzaniu doświadczeń. Ich specyficzna budowa (długie i wąskie szyjki) nie sprzyjają rozprzestrzenianiu się szkodliwych gazów i par do środowiska, co jest bardzo ważne. Transparentny lub półtransparentny wygląd pozwala na obserwację doświadczeń.