Rekonwalescencja po operacji. O czym należy pamiętać?

nakładka-na-sedes-po-operacji-biodra

Stawy biodrowe każdego dnia są mocno obciążane oraz eksploatowane, dlatego operacja związana z tą częścią ciała jest bardzo popularna. Po zakończonym zabiegu potrzeba sporo czasu, żeby dojść do siebie. Nakładka na sedes po operacji biodra ułatwia załatwianie potrzeb fizjologicznych. Co jeszcze może pomóc?

Jak wygląda rekonwalescencja po wstawieniu endoprotezy biodra?

Stawy biodrowe zużywają się stopniowo, jednak wymienia się szereg czynników, które wpływają na pogorszenie funkcjonowanie tej partii ciała. Chodzi przede wszystkim o choroby o podłożu zwyrodnieniowych, schorzenia metaboliczne, reumatologiczne oraz zmiany wrodzone. Biodra przestają właściwie pracować na skutek chodzenia, ćwiczeń, podnoszenia ciężarów i wielu innych czynności, które stanowią element życia każdego człowieka. Czasem można je naprawić, a w innych przypadkach konieczna jest wymiana. Nakładka na sedes po operacji biodra bardzo się wtedy przydaje, gdyż osłabione ciało potrzebuje czasu, żeby się zregenerować.

Po operacji konieczne jest podjęcie rehabilitacji – to jedyny sposób, żeby wrócić do stanu zdrowia i ponownie poruszać się o własnych siłach. Wszystkie czynności i całkowity powrót do zdrowia zależy od wielu czynników, ale chodzi przede wszystkim o intensywność ćwiczeń oraz słuchanie instrukcji wydawanych przez lekarzy. Duże znaczenie odgrywa także sprawność całego ciała i silna wola ułatwiająca powrót do zdrowia. Anatomiczne nawyki w trakcie chodzenia, leżenia i siadania również odgrywają ważną rolę. Bardzo istotna jest reedukacja chodu oraz utrzymywanie właściwej postawy ciała – niewłaściwe przyzwyczajenia to skutek uporczywego bólu, który towarzyszył w trakcie wykonywania podstawowych czynności. Rehabilitant również zwróci na to szczególną uwagę.

Rola rehabilitacji po wymianie biodra

Rehabilitacja jest niezbędnym elementem umożliwiającym powrót do zdrowia, gdyż sama wymiana stawu biodrowego nie wystarczy. Osłabiony organizm potrzebuje zastrzyku energii, mięśnie muszą zacząć powolną, ale stopniową regenerację, która jest uwarunkowana nowym obciążeniem. Co ważne z rehabilitacją nie wolno czekać – zaczyna się już pierwszego dnia po zakończonej operacji. Należy przeprowadzać ją pod okiem specjalistów, gdyż tylko w takim przypadku nie dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia, a każdy etap leczenia przebiega bez powikłań i komplikacji.

Normalne funkcjonowanie i nauka chodzenia bez kul zaczyna się w okolicach 8 tygodnia po przeprowadzonej rekonstrukcji. Jednak nakładka na sedes po operacji biodra będzie potrzebna jeszcze przez długi czas, gdyż zabrania się nadmiernego obciążania ciała w trakcie załatwiania potrzeb fizjologicznych. Nie wolno się forsować, ale ważne jest wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, wśród których wymienia się wysiłek funkcjonalny i dynamiczny, dużą rolę odgrywa także wspieranie ponownego zbudowania mięśni. Wszystko wymaga czasu, pomocy oraz doświadczonych rehabilitantów – w przeciwnym wypadku wysiłek i ból związane z operacją nie przyniosą żadnych pozytywnych efektów.