Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej

Obecnie jednoosobowa działalność gospodarcza to najczęściej wybierana forma prawna prowadzenia firmy w Polsce. Każdego dnia rejestrowane są setki firm. Na czym polega rejestracja jednoosobowej działalności? O czym należy pamiętać, zakładając własną firmę?

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Jest to forma prowadzenia firmy przez osobę fizyczną. Dzisiaj najwięcej firm w kraju działa w oparciu właśnie o tę formę prawną, jednak trzeba też zauważyć, że ok. 25% firm tego typu likwiduje lub przynajmniej zawiesza działalność w ciągu pierwszego roku funkcjonowania. Oznacza to, że prowadzenie działalności jednoosobowej nie jest wcale takie proste. Wynika to między innymi z obowiązku opłacania składek, prowadzenia księgowości, czy też po prostu potrzeby generowania zysku, co nie zawsze okazuje się tak łatwe, jak się wydawało.

Jak zarejestrować działalność jednoosobową?

Zanim przedsiębiorca rozpocznie działalność operacyjną, musi zarejestrować firmę. Dzisiaj jest to już dosyć proste. Wystarczy wypełnić elektroniczny formularz CEIDG-1. Należy w nim podać najważniejsze informacje dotyczące zakładanej firmy, takie jak np. profil działalności oraz nazwa. Formularz można wysłać elektronicznie lub też złożyć w urzędzie miasta bądź gminy. Dostępna jest również opcja wysłania go listem poleconym, który musi jednak zostać poświadczony notarialnie. W wyniku złożenia formularza przedsiębiorca otrzymuje numery NIP i REGON.

Księgowość i inne ważne kwestie

Oczywiście sama rejestracja, to jeszcze nie wszystko, co trzeba zrobić, aby firma mogła zacząć działać. Do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej trzeba się odpowiednio przygotować. Należy pamiętać między innymi o takiej kwestii, jak księgowość. Przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia księgowości, która jest niezbędna między innymi w celach podatkowych. Warto zatem jeszcze przed rejestracją firmy poszukać dobrego biura rachunkowego, sprawdzić je i ustalić warunki współpracy.