Ręczniki sportowe, czy różnią się czymś od zwyczajnych?

Na przestrzeni ostatnich lat zapanowała w naszym kraju moda na aktywny styl życia. Objawia się ona tym, że coraz więcej osób systematycznie chodzi na siłownię, uprawia fitness lub jogę, biega w plenerze, gra w tenisa, pływa czy jeździ rowerem. Jednym z elementów niezbędnych w trakcie wysiłku fizycznego jest wysokiej klasy ręcznik sportowy wykonany z szybkoschnącego materiału, dzięki któremu można bez problemu wytrzeć pot albo osuszyć ciało po prysznicu.

Ręczniki z mikrofibry wiodą prym

Dla osób regularnie podejmujących aktywność ruchową najlepszym wyborem jest ręcznik sportowy wykonany z mikrofibry, czyli mieszanki włókien poliestrowych oraz poliamidowych. Od zwykłego modelu łazienkowego różni się on przede wszystkim tym, że znacznie lepiej pochłania wilgoć (siedmiokrotnie większa absorpcja wody), a także zdecydowanie szybciej wysycha. Pod tym względem bije na głowę wszystkie wersje bawełniane razem wzięte. Poza tym jest wyjątkowo lekki i zajmuje mało miejsca po złożeniu w kostkę, co sprawia, że idealnie nadaje się do przenoszenia w torbie lub plecaku. Jak by tego było mało, jest stosunkowo tani, odporny na uszkodzenia mechaniczne, bardzo przyjemny w dotyku i posiada wszechstronne zastosowanie. Jeśli jesteśmy stałymi bywalcami siłowni lub sali fitness, to koniecznie postawmy na cienki ręcznik, który wprost znakomicie sprawdzi się w procesie szybkiego ocierania potu z karku, czoła czy szyi. Z kolei na basen lub saunę lepiej jest zabrać ze sobą wersję o nieco większej gramaturze, ponieważ szybciej wchłonie dużą ilość wody z ciała. Dodajmy, że ogromną zaletą wszystkich ręczników z mikrofibry jest to, że nawet w minimalnym stopniu nie podrażniają skóry podczas jej wycierania, są w pełni antybakteryjne, a dodatkowo charakteryzują się doskonałą przepuszczalnością powietrza, dając skórze oddychać. Gwarantują zatem bardzo wysoki komfort użytkowania.

Pożądane parametry ręczników

Na rynku znajdziemy mnóstwo ręczników sportowych zróżnicowanych pod względem kolorystyki, rozmiaru, gramatury, wzornictwa oraz rodzaju wykorzystanej do produkcji mikrofibry (pluszowa, hybrydowa, pętelkowa, polarowa, płaska itp.). Niezwykle uniwersalne są zwłaszcza modele fitness o wymiarach 50×90 cm i 70×140 cm, utrzymane w wyrazistych barwach, takich jak choćby czerń, zieleń, róż, fiolet, czerwień, błękit lub turkus. Warto mieć ze sobą oba – mniejszy posłuży bowiem do ocierania potu, większy zaś do wytarcia skóry po prysznicu. Do codziennego stosowania nadaje się przede wszystkim ręcznik z mikrofibry frotte pętelkowej, który z jednej strony jest bardzo chłonny, z drugiej zaś wyjątkowo sprężysty oraz puszysty. W tym przypadku dobrym wyborem będzie również model z mikrofibry frotte pluszowej, odznaczający się ponadprzeciętną miękkością (za sprawą wysokiej gramatury). W trakcie plażowania i innych aktywności typowo outdoorowych lepiej natomiast sprawdzą się ręczniki z mikrofibry płaskiej, wyróżniające się niemal całkowicie gładką powierzchnią. Można je bez żadnego problemu suszyć na wolnym powietrzu.